Keder Turizmi: Savaş Alanları Turizme Açılıyor!

GERİ
09 February Tuesday 2016
1341

- Keder turizmi anlamına gelen thanatourism, black tourism, black spot ve dark tourism gibi kavramları çoğumuz duymamışızdır.

- Keder turizminde asıl amaç turistlerin gerçek veya sembolik olarak ölümle karşılaşmaları ve bu açıdan kendilerini olaya motive etmeleriymiş.

gallipoli

- Romalı gladyatörleri ölürken binlerce kişinin izlemesi, politik idam cezalarında halkın izleyici yapılması uygulamaları geçmişten bazı seyirlik örneklermiş.

- Modern zamanlarda ise turistler düşen bir uçağın enkazını, bir feribotun batışını, terörist eylemler sonucu oluşan patlamaları veya otoyolda seyreden bir aracın yoldan çıkıp yuvarlanışını merakla seyrediyorlarmış.

- Suriye'nin savaş bölgelerine turistik seyahat yapanlar çıktı.

- Vahşet alanlarına seyahat (Auschwitz holocaust toplama kampı, Polonya), felaket alanlarına seyahat (Pompei volkanı), ünlü kişilerin ölüm alanlarına seyahat (Dallas’ta Kennedy’nin suikast alanı, Graceland’da Elvis Presley’in hayatını kaybettiği yer) ve savaş alanlarına seyahat (Waterloo, Amerikan İç savaşları ve I. ve II. Dünya Savaşları) de bu işin bir parçasıymış.

- Hapishaneler, mezarlıklar, katafalklar, türbe, anıt ve savaşı hatırlatan merkez ve alanlar gibi ölümü çağrıştıran yerler de bu turizm türünün ilgi alanlarından.

- Büyük Taarruz'un (Başkomutanlık Meydan Muharebesi, Dumlupınar Meydan Muharebesi) verildiği alanlar: Kocatepe bölgesinde Kocatepe, Büyükkalecik-Kurtkaya mevkii, Dedesivrisi-Sivritepe, Beytepe, Erkmentepe, Kaleciksivrisi, Hıdırlıktepe, Belentepe, Otluktepe, Tınaztepe ve Çiğiltepe; Başkomutanlık Meydan Muharebesinin yapıldığı Dumlupınar bölgesinde ise Zafertepe, Berberçamtepe, Nasuhtepe, Adatepe, Arpagediği, Hallaçlar, Keçilerboğazı, Akpirintepeler şeklindedir.

- "Savaş, hele meydan savaşı, yalnız ve karşı karşıya gelen iki ordunun çarpışması değildir; ulusların çarpışmasıdır. Ulusların bütün varlıkları ile ve teknik alandaki başarı- ları ile, ahlakları ile, kültürleriyle, erdemleriyle, kısacası, göze görünür bütün güçleri ve varlıklarıyla, her türlü araçları ve olanaklarıyla çarpıştığı bir sınav alanıdır. Bu alanda çarpışan ulusların gerçek güçleri ve değerleri ölçülecek demektir. Sonuç, yalnız göze görünür güçlerin değil, bütün güçlerin, hele ahlaktan ve kültürden gelen güçlerin üstünlüğünü ortaya koyar. Bu nedenledir ki meydan savaşında yenilen yan, ulusça ve ülkece, bütün güçlerince ve varlıklarınca yenilmiş, alt edilmiş sayılır. Afyonkarahisar-Dumlupınar meydan savaşı ve onun son parçası olan 30 Ağustos zaferi Türk tarihinin en önemli bir dönüm noktasıdır. Ulusal tarihimiz çok büyük, çok parlak zaferlerle doludur. Ama Türk Ulusunun burada kazandığı zaferler kesin sonuçlu, yalnız bizim tarihimize değil dünya tarihine yeni bir akım vermekte kesin etkili bir meydan savaşı hatırlamıyorum. Besbellidir ki yeni Türk devletinin genç Türk Cumhuriyetinin temeli burada sağlamlaştırıldı; ölümsüz yaşayışı burada taçlandırıldı. Bu alanda akan Türk kanları, bu göklerde uçuşan şehit ruhları, devletimizin, Cumhuriyetimizin ölümsüz koruyucularıdır." M. Kemal Atatürk

- Savaş ve savaş alanlarının farklı etkileri bulunmaktadır. Bu etkilerden biri de bağımsızlığın elde edilmesi ve yeni bir devletin ortaya çıkışıdır. Büyük Taarruz da bunlardan biridir ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu ile sonuçlanmıştır. Savaşların toplumlar üzerinde önemli etkiler bırakan bir yanı da yapıldığı yerlerdir. Kocatepe ve Dumlupınar savaş alanları, Büyük Taarruz’un gerçekleştiği mekânlardır. Ancak bu mekânları yalnızca bir tarihî alan veya olayın yaşandığı yer olarak değil, aynı zamanda önemli bir turizm potansiyeline de sahip bir saha olarak düşünmek lazımdır. Çünkü bu mekânlar, savaşın önemine göre çok sayıda ziyaretçi çekmekte ve zamanla mabetleşmektedir. Sonuç olarak, savaş alanları turizmi ortaya çıkmaktadır.

Dumlupınar Şehitliği

Afyonkarahisar Dumlupınar Şehitliği

 

Çanakkale

 

Kaynak 1: http://tarih.comu.edu.tr/images/form/dosya/comu_660876.pdf

Kaynak 2: http://www.anatoliajournal.com/atad/depo/dergiler/Cilt18_Sayi2_Yil2007_1304875982.pdf