Canlı Çeviri - Uçak ve Çocuk

GERİ
28 February Wednesday 2018
4286

 

Uçaktasınız ve bir çocuk koltuğunuzun arkasını tekmeleyip duruyor. Annesinden nazikçe müdahale etmesini istediniz, ama anne oralı olmadı ("elimden bir şey gelmez" dedi). Uçuş görevlileri de bir şey yapamadı. Böyle bir durumda siz ne yapardınız? You are on a plane and a child is continuously kicking the back of your seat. You've asked the parent nicely to intervene, but the parent refuses ("there's nothing I can do"). The flight attendants are no help. What do you do next?

16 yaşımda falan işte tam olarak böyle bir olay geçti başımdan. Amerika’dan İngiltere’ye dönüyordum (Los Angeles – yaklaşık 10 saatlik uçuş), arkamda da yaşının 12 civarında olduğunu düşündüğüm bir velet vardı.

Koltuğumu ufaktan dürtüp itmeye başladı. Koltuk arasından ona dik dik bakıp rahatsız olduğumu anlamasını sağladım; bir dakika kadar hareket etmedi. Sonra tekrar başladı. Bu durum on dakika kadar devam etti, sonunda patlayıp koltuğumdan fırladım ve suratına şöyle bağırdım: bunu bir kere daha yaparsan o sersem kafanı koparırım! Tahmin edebileceğiniz gibi uçaktaki herkes şaşkınlıktan sessizliğe bürünmüş, babam da beni sakinleştirmek için elinden geleni yapmaya çalışıyordu. Yanında oturan annesi hiç ama hiçbir şey söylemedi ve sanki ondan ayrı seyahat ediyormuş gibi bir tavır takındı!

Bu olay Atlantik Okyanusu üzerinde bir yerde olduğu için, uçağın yere indirilmesi mümkün değildi, dolayısıyla erkek kabin görevlileri beni sakinleştirmek için uğraşıp çocuktan koltuğu tekmelememesini istediler. Bu yaptığım belki de çok profesyonelce bir davranış değildi ancak ne yalan söyleyeyim umrumda bile değildi. Onun durmasını istediğimi anlamasını sağlamak için ona birçok fırsat veren 16 yaşında bir çocuktum. O durmadı ve ben de korkutma yolunu seçtim…. İşe yaramış görünüyor ama bu yöntemi kimsenin uygulamasını tavsiye etmem zira istenmeyen birçok sonucu olabilir!

Well I had this exact situation happen to me back when I was about 16. I was returning from America to the UK (Los Angeles - 10 hour or so flight) and there was a little brat behind me who I guess was around 12.

It started with slow nudges and pushes at my chair. I turned to glare at him through the gap to let him know my displeasure and it stopped for about a minute. Then it started again. This repeated for about the next ten minutes until I finally snapped, jumped up and shouted in his face “you do that one more time and I’ll rip your f***ing head off”. As you can imagine the aircraft fell into a deep silence in astonishment and my father was trying his best to calm me down. The mother next to him said absolutely nothing and almost appeared as if she was travelling separately from him!

As this was somewhere over the Atlantic. Landing the plane wasn’t an option, so the stewards did their best to calm me down and asked the kid to stop kicking. Perhaps this wasn’t very professional of me but frankly I didn’t really care. I was a 16 year old kid who had given him many chances to let him know that I wished for him to stop. He didn’t and I resorted to threats…. Well at least it worked but I wouldn’t advise anyone do this as it could have many undesirable consequences!