Çeviri: Plasebo Etkisi Nedir?

GERİ
08 February Thursday 2018
1759

 

 Placebo Effect

Plasebo Etkisi

Imagine you have volunteered for a study that determines the effectiveness of a new headache drug. You take the pill you have been given, believing that it will help your headache. You find that your headache feels much better after taking the pill. Later, you are told that you did not actually receive the new medicine in the study at all but were given a placebo instead.

A placebo is something given to a person that has no real physical effect. If you were not given the medication, why did your headache feel better after you took the pill you were given? The answer to this question is that you experienced the placebo effect. The placebo effect is a phenomenon that occurs when a person believes he or she is receiving real treatment and reports an improvement in his or her condition.

Yeni bir baş ağrısı ilacının etkinliğini araştırmak için yapılan bir araştırmaya gönüllü olarak katıldığınızı hayal edin. Size verilen hapı baş ağrınızı dindireceğini düşünerek alıyorsunuz. Hapı aldıktan sonra baş ağrınızın epey geçtiğini hissediyorsunuz. Daha sonra size araştırılan yeni ilacın verilmediğini, bunun yerine size bir plasebo verildiğini öğreniyorsunuz.

Plasebo, birine verilen ancak gerçek bir fiziksel etkisi olmayan bir şeydir. Size ilaç verilmediğine göre, size verilen hapı aldıktan sonra baş ağrınız neden geçti? Bu sorunun cevabı plasebo etkisi yaşamış olmanızdır. Plasebo etkisi bir kişi gerçek tedavi gördüğünü sanıp durumunun düzeldiğini belirttiğinde olan bir durumdur.