Yaşlanınca Pişman Olacağınız Boşa Geçirilmiş Zamanlar

GERİ
01 February Monday 2016
628

Regret is a waste of time. > Pişmanlık zaman israfıdır.

 

Hepimiz işlerimizi daha kısa zamanda yapmanın yollarını ararız; kısayollar da hayatımızı kolaylaştırır. İlginçtir, yaşlıların geri dönüp baktıklarında en büyük pişmanlıkları Twitter'da boşa geçirdikleri zaman ya da günlük işlerini yanlış planlamaları değildir. Tabi bunlar kötü alışkanlıklar ama bunlardan daha büyük ve daha sistematik zaman israfları vardır. Bunları düzeltirseniz büyük bir zaman ve enerji açığa çıkacaktır.

1- Başkalarından Yardım Almamak ve bir Yol Gösterici Bulmamak
Başkalarından bir şey istediğinizde ya da soru sorduğunuzda kendinizi aptal gibi hissediyor olabilirsiniz ama yardım almayıp işinizi yapamadığınızda daha aptal olduğunuz ortaya çıkar. Soru sormak cevap almanın, istemek almanın, yardım istemek de yardım almanın en kolay yoludur.
Bu yüzden de sosyal ağ kurmak bir yol gösterici bulmak önemlidir. Email ile saniyeler içinde yardım alabilirsiniz. Kısa bir email ile bir başkasından yardım istemek kariyeriniz için zıplama tahtasıdır. Email attığınız kişiye iki-üç cümleyle onu övücü (takdir edici) sözler yazmayı unutmayın. 
Olaya bir de böyle bakın: yardım istemiyorsanız kendinizi yeterince işe vermiyorsunuz demektir. Her şeyi bildiğini düşünen kişi, yeni beceriler öğrenmez, yeni şeyler denemez, ileri gitmek için istifini ve rahatını bozmaz. Genellikle çok gururlu olduğumuz ya da korktuğumuz için yardım istemeyiz. bu büyük bir zaman kaybıdır çünkü ileri gitmenizi engeller. Yardım istemek bir başkasının o konuda sizden fazla bildiğini kabullenerek alçakgönüllü olmak demektir.

2- Kötü Biten İlişkileri Düzeltmeye Çalışmak
İlişkilerin düzeltilmeye ihtiyacı olabilir ama bir ilişkiyi düzeltmekle düzelmeyecek bir ilişkiyi fazla zorlamak arasında fark vardır. Aşk ve dostluk insana çok duygu katar, bu yüzden bazen ne zaman devam etmek ve bırakmak gerektiği bilinemeyebilir. Aslında öyle olmasa da sevdiğiniz kişiyle sizin çok ortak yönünüz olduğunu düşünerek çok vakit harcayabilirsiniz mesela. Bazen yalnızlıktan kaçmak için uzun süre bir ilişki arayışında olabilirsiniz. Bazen de bir kişiyi kaybetme korkusuyla bir ilişkiyi sürdürüyor olabilirsiniz. bu durumlarda muhakeme yeteneğinizi kaybeder, mutsuzluğunuzu uzatır ve sizin için en önemli konulardan uzak kalırsınız. Tüm kötü ilişkiler zaman kaybı değildir zira size çok şey de öğretirler doğal olarak. Her işte bir hayır vardır elbet ama o ilişkiden dersinizi ne kadar çabuk alırsanız o kadar iyidir. 

3- Kusur ve Eksiklerimize Fazla Takılmak
Hatalardan ders almak bir şeydir ama bunlara takılıp kalmak kendinize olan güveninizi yok eder ve hayatınıza devam etmenizi engeller.
Takılıp kalırsanız aynı hataları tekrarlamanız da kaçınılmazdır. Hatalara takılıp kalmak yerine gelecek için hedefler belirleyin.
Başarısızlığınızdan almanız gereken dersi alın ve sonra onu bırakın gitsin. Bir kereliğine başarısızlığınızdan utanın ama sonra kendinizi affedin ve bırakın uzaklaşsın o başarısızlık düşüncesi sizden. İstikrarlı ve rahat bir hayat istemekten daha yanlış bir şey yoktur. Rahatlık büyük bir vakit kaybıdır. İnsan başarısız olacağını düşüneceği için yeni işlere girmemek ve rahat olmak (devlette memur olmak) ister. Hayata bir kere geldiğinize göre, her saniyeyi yaşamak gerekir.
Başarısızlıklarınızdan daha erken ders alın. Kendinizi başkalarıyla asla kıyaslamayın.

4- Başkalarını Düşünerek Çok Fazla Endişelenmek
Başkalarını düşünüp endişelenerek vakit kaybetmek çok kolaydır. İnsan bazen kendisini kaale bile almayan kişileri düşünüp kendi canını sıkar, onlardan şikayet eder, onları anlamaya çalışır ve böyle bir muamele görmek için neyi yanlış yaptığını düşünür.

5- Kıskançlık ve Pişmanlık

İnsan kıskançlıkla da çok vaktini heba eder. Kendinizi hep başkalarıyla mukayese edersiniz, onların sahip olduklarına sahip olmak ister ve kendinizi yetersiz görürsünüz. Bütün yıkıcı duygular gibi, bu duyguyu da aşmanın en önemli yolu anlamaktır. Pişmanlık da bir başka büyük zaman israfıdır. Başkalarının yaptıklarını kıskanarak ya da geçmişte yaptıklarınızdan pişman olarak bir yere varamazsınız.