Kronik Mutsuzların 10 Alışkanlığı

GERİ
31 January Sunday 2016
546

Fortune favours the brave. > Kısmet cesurları kayırır.

 

1- Geleceği beklerler...
İnsanın kendi kendine “şunlar şunlar olursa mutlu olurum” demesi en yanıltıcı alışkanlıktır. Maaşım artarsa mutlu olurum, Terfi edersem mutlu olurum, Yeni bir ilişkiye başlarsam mutlu olurum vs. demek insanı mutsuzlaştırır çünkü vasatın daha iyi hale gelmesi insanı mutlu etmez. Mutluluğunuzu bir şeyin olması şartına bağlamayın, mevcut anı değerlendirin çünkü geleceğin garantisi yok.


2- Öteberi almak için çok zaman ve çaba harcarlar...
Fakr-u zaruret içinde yaşayanlar mali durumları biraz iyileşince görece mutlu olabilirler ancak aşırı fakir değilseniz maddi şeyler size hiç mutluluk getirmeyecektir. Eşyanın peşinde koşmayı alışkanlık haline getirirseniz mutsuz olursunuz zira sahip olduktan sonra onlara arkadaşlarınız, aileniz ve hobilerinizi ihmal etme pahasına sahip olduğunuzu anlarsınız.

 

3- Evden çıkmazlar...
Kendinizi mutsuz hissettiğinizde başkalarını görmek istememe eğilimine girersiniz. Sosyalleşmek insanın ruh halini düzelttiği için dışarı çıkmamak büyük bir hatadır. Bazen yorganı başımıza çekip yataktan çıkmamayı hepimiz isteriz ancak bu sıklaştıkça ruh halimizin kötüye gittiğini anlarız. Mutsuzluk sizi antisosyal yaptığında kendinizi hemen dışarı atın.


4- Kendilerini acıların çocuğu gibi görürler...
Mutsuz insanlar hayatın hem çok zor hem de kendi kontrollerinin dışında olduğu varsayımıyla hareket ederler. "Hayat beni yiyip bitirecek, benimse yapabilecek hiçbir şeyim yok" diye düşünürler. Bu da çaresizlik hissi oluşturur ve çaresizlik hissine kapılanlar durumu düzeltmek için bir şey yapmazlar. Her insan bazı zamanlarda kendini cidden bitik hissedebilir, buna hakkı da vardır ancak bunun hayata bakışınızı etkileyeceğini de unutmamak gerekir. Başına kötü şeyler gelen tek insan iz değilsiniz ve ancak harekete geçerseniz geleceğiniz sizin kontrolünde olabilir.

 

5- Karamsardırlar...
Karamsarlıktan daha iyi bir odun yoktur mutsuzluk sobası içinde yanan. Karamsarlığın kötü yanı dilek yerine geçmesidir yani kötü şeyler olmasını beklerseniz kötü şeyler olma ihtimali artacaktır. Olumlu düşünün güzel şeyler olsun. Karamsar düşüncelerin mantıksız olduklarını anladığınızda onlardan kurtulabilirsiniz.


6- Yakınır dururlar, hep bir mazeretleri vardır...

Yakınmak ve şikayet etmek olumsuz inanışları güçlendirmekten başka bir ie yaramaz. Şikayet etmenin (yakınmanın) tedavi edici ve insanı rahatlatıcı bir yanı olmakla beraber mutsuzluk sobasına odun taşıyan küreği daha büyüktür. Sizi mutlu etmenin ötesinde, yakınmak başkalarını da sizin yanınızdan uzaklaştırır.

 

7- Orantısızca zeka yürütürler...
Herkesin başına kötü bir şey gelebilir. Ancak mutlu insanlar böyle durumları geçici olaylar olarak görürken mutsuz insanlar kaderlerinin kötü olmasına bağlarlar durumu. Mutlu bir insan işe giderken küçük bir trafik kazası atlatsa işe olumlu yanından bakar: "Verilmiş sadakamız varmış, cana geleceğine mala gelsin." der. Mutsuz insan ise bu durumu o günün, o haftanın, o ayın ya da belki tüm hayatlarının talihsizlik olduğunun göstergesi olarak düşünürler.


8- Pisliği (sorunlarını) halının altına süpürürler...
Mutlu insanlar yaptıklarının sorumluluğunu alır. Hata yaptıklarında hatayı üstlenirler. Mutsuz insanlarsa sorunları ve hataları kendileri için bir tehditmiş gibi algılarlar, bu yüzden de onları saklamaya çalışırlar. Sorunlar görmezden gelindikçe büyür. Bir sorunun hal çaresine bakmayı ihmal ettiğiniz sürece giderek o sorunla ilgili hiçbir şey yapamayacağınızı hissetmeye ve yine acıların çocuğunu oynamaya başlarsınız.

 

9- Kendilerini geliştirmezler...
Mutsuz insanlar karamsar oldukları ve hayatlarının kendi kontrollerinde olmadığını düşündükleri için, yan gelip yatarak hayatın kendilerini bulmasını beklerler. Hedefler belirlemek, öğrenmek ve kendilerini geliştirmek yerine kafaları bulutlarda gezer ve neden hiçbir şeyin değişmediğini düşünür dururlar.


10- Sidik yarışına girmeye çalışırlar...
Kıskançlık ve imrenti mutsuzların özelliklerindendir. İnsan kendini sürekli başkalarıyla karşılaştırmayı bırakmalıdır. Bir araştırmaya göre insanlar -başkaları da daha az kazanmak şartıyla- daha az para kazanmanın kendilerini rahatsız etmeyeceğini söylemişler. Bu tür bir düşünce sizi mutlu etmeyecektir ve genellikle ters etki yapacaktır.