İlginç Bir Rus Filmi: Türk Hamlesi (Turetskiy Gambit)

GERİ
31 October Monday 2016
2178

 

93 Harbini Rus bakış açısıyla ancak oldukça tarafsız bir şekilde anlatan, günümüze de ışık tutabilecek bu filmi -tarih tekrarlanacaksa failler aklanmasın diye- mutlaka izleyip notlar/dersler almak gerek! 

 

 

2005 yapımı Türk Hamlesi (Turetskiy Gambit) filmi, Rus sinemasının son dönem pahalı yapımlarından biri olarak anılmaktadır. Filmin senaryosu Boris Akunin’in bir romanından uyarlanmış.
 
Filmin orijinal adında geçen “gambit” kelimesi, satrançta pozisyon üstünlüğü sağlamak için taktiksel olarak bir taşın (uçak?) feda edilmesini ifade ediyor. Filmin başrollerinde Rus ajanı, Erast Fandorin karakterinde Egor Beroyev, cephenin ortasındaki genç güzel kadın Varvara Suvorova’yı ise Olga Krasko canlandırıyor.
 
Filmde yaşananlar tarihimizde 93 Harbi olarak bilinen ve hem Türk hem Rus tarihinde büyük öneme sahip 1877-78 Osmanlı Rus Savaşında geçiyor. Özellikle, Gazi Osman Paşa’nın şanlı Plevne Savunması olarak tarih sayfalarına geçen, Plevne üzerinde yaşanan askeri ve taktiksel mücadele ele alınmış. Film boyunca Fandorin, Ruslar ve müttefik Batılı ülkelerden gelen asker, gazeteci gibi olağan şüpheliler arasından giderek daralan bir çemberde Rusların arasına sızan Enver isimli kimliği belirsiz Türk ajanını bulmaya çabalıyor.
 
Filmde savaş sahneleri çok geniş bir yer tutmadığından savaş filmleri kategorisinde düşünmek pek doğru değil. Daha çok tarihsel bir macera olarak ele alınabilir. Filmin senaryosunda bazı zayıflıklar olsa da, görsel açıdan tatmin edici. Özellikle, Türklerin geçtiği yabancı filmlere ve tarih filmlerine ilgi duyanların izlemesi gereken bir film.
 

Turetskiy_gambit_ savaş

93 Harbinin Sonuçları

93 Harbi, Balkanlarda ve Kafkaslarda özellikle Müslüman - Türk kesimleri için çok etkili olmuştur. İşgale giren topraklardan kaçan Türk ve Müslüman halkları, daha güvenli olarak düşündükleri bölgelere göç etmişlerdi. Plevne Savunması sona erdiğinde Bulgar halkı kasabaya girmiş ve yaralı Türklerin hepsi katledilmiş, kemikleri de gübre fabrikalarına satılmıştır. Avrupalı devletler de, savaşın sonunda müzakereler için bu kırımları da sebep olarak göstermiştir. Mülteci sayıları 130.000 ila 1.5 milyon arasında farklı tahminlerle ifade edilmektedir. Mark Levene, bu kırımların Avrupalı devletlerce pek de dikkate alınmadığını belirtmiştir. Fransız komutan Romieu, Fransa Savaş Bakanlığı'na gönderdiği raporda, 1878 ve ilerleyen yıllarda, Ermeni çetelerinin Türklere karşı terörist faaliyetlerde bulunduklarını ve nefret beslediklerini belirtmiştir. Mülteciler, Osmanlı idaresindeki şehirlere gelmiş, camilere, mekteplere, sivil evlere sığınmışlardır. Bu da Osmanlı ekonomisini olumsuz etkilemiştir.

 

Bu filmi birkaç gün önce çıkan bu haberlerle birlikte değerlendirmek gerekir:

Rusların yeni kıtalararası füzesi: RS-28 Sarmat

Rusya, yeni RS-28 Sarmat termonükleer stratejik kıtalararası balistik füzesinin ilk görüntülerini yayınladı. Makeyev Roket Tasarım Merkezi tarafından çalışmalarına 2009 yılında başlanan RS-28 Sarmat, Rus Silahlı Kuvvetleri envanterinde yer alan R-36 Voyevoda kıtalararası balistik füzelerinin yerini alacak. 10 bin km’nin üzerinde menzile sahip olduğu iddia edilen RS-28 Sarmat 10 savaş başlığı taşıyabilecek. 2017 yılında testlere başlayacak olan Sarmat’ın 2018’de üretime geçmesi planlanıyor.

ABD’nin İkinci Dünya Savaşı’nda Japonya’nın Hiroşima ve Nagazaki kentlerine attığı atom bombalarından 2000 kez daha güçlü olan termonükleer füze “Satan 2” Fransa büyüklüğünde bir kara parçasını kül edebiliyor.

 

Filmi İzledikten sonra Gazi Osman Paşa'nın hayatını ve Plevne Savunmasını mutlaka okuyun. 

 

Plevne Marşını dinlemeden bu filmi izlemek büyük eksiklik olacaktır.

 
 
PLEVNE MARŞI
 
Tuna nehri akmam diyor
Etrafımı yıkmam diyor
Şanı büyük Osman Pasa
Plevne'den çıkmam diyor
 
Olur mu böyle olur mu
Evlât babayı vurur mu
Sizi millet hainleri
Bu dünya size kalır mı
 
Düşman Tuna'yı atladı
Karakolları yokladı
Osman Paşa'nın kolunda
Beşbin top birden patladı
 
Kılıcımı vurdum taşa
Tas yarıldı baştan başa
Askerinle binler yaşa.
Nâmı büyük Osman Paşa