Çağrışımlar: Reloaded Finish Grab Outgoing Installed Urban

GERİ
15 October Saturday 2016
986

 

URBAN

URBAN kelimesi RURAL kelimesinin karşıtıdır. Bizdeki şehirli ve taşralı ifadelerinin yerini tutan iki kelimedir bunlar. Urban, sözlük anlamı olarak, şehirli, kentli, şehir merkezi, nazik, şık, zevk sahibi, şehri ilgilendiren gibi anlamlara gelir. Özellikle Amerika'da şehirlerin yabancı, azınlık ve zenci akınına uğramasıyla birlikte URBAN sözcüğü bir anlamda azınlıkları ve zencileri anlatmak için kullanılır olmuş son yüzyılda. Urban culture dendiğinde şehirli, medeni insan yerine zenci, repçi, gettoda yaşayan, gangster tipli insanlar veya azınlıklar kastedilir olmuş. Özellikle reklamcılar zenci kelimesini kullanmak yerine URBAN kelimesini tercih etmeye başlamışlar. Urban style, düşük bel pantolon modasının adı olmuş. Bizde de bugünlerde başlanan URBAN RENEWAL, yani KENTSEL DÖNÜŞÜM, oralarda gecekonduların yıkılması anlamında kullanılıyor. Yani URBAN kelimesi, eski kullanımına yüzde yüz zıt bir şekilde, gecekonduyu anlatır olmuş son yüzyılda. Bir de BANLİYÖ'yü anlatmak için kullanılan SUBURBAN (altşehir, uzakşehir, varoş) kelimesi var. Taşralı ile şehirli arasında kalmış kişileri anlatmak için kullanılıyor daha çok. Milyonlarca kullanıcısı olan URBAN DICTIONARY adındaki ARGO sözlüğü daha çok zenci (alt-kültür, düşük-kültür) sokak argolarını bünyesinde toplayan bir mecra. Özellikle Fransa'da bu Banliyö (Banlieue, Varoş, Gecekondu) kültürünün yaygın olduğu söylenebilir sanırım. Yani Amerika'da azınlıklar (siyahlar) URBAN ortamlarda yaşarken, Fransa'da SUBURBAN ortamlarda yaşıyorlar. Bu anlamda, Türkiye'nin de taşralılıktan bir türlü çıkamamış, ve kentlileşememiş bir ülke haline geldiğini ibretle görüyoruz. Kentli, şehirli, zevk sahibi anlamına gelen URBAN kelimesi artık çokları tarafından bizde de KENTLİLEŞEMEMİŞ ve zevksiz insanı anlatmak için kullanılıyor maalesef. URBAN kelimesinin son yüzyıl içindeki evrimi GÖÇ kavramının Amerika'da, Türkiye'de ve Fransa'da ŞEHİRLERİ nasıl değiştirdiğini de gösteriyor bir bakıma. Bugünlerde Amerika'da çok konuşulan GENTRIFICATION (TOKİ) bu işin çözümü müdür? Hayır!

FINISH

Sözlük'te bitmek, bitirmek, işini bitirmek, başarıyla bitirmek, noktalamak, tamamlamak, tüketmek, mahvetmek, sona ermek, sonuna varmak, sınır koymak, yok etmek, sonuçlanmak, icra etmek, sonuna kadar sürdürmek, icabına bakmak şeklinde anlamları bulunan FINISH kelimesi son (end) ve sınır (limit) anlamına gelen FIN kökünden gelir. Aynı kökten finance (bir borcun kapatılması), final (son, nihai, sonuncu), confine (sınırlamak, tutmak, hapsetmek), finite (sonlu, sınırlı), define (sınırlamak, sınırını belirlemek, tanımlamak, tarif etmek) ve infinite (sonsuz, sınırsız) gibi kelimeler de gelir. Definitive kelimesi "sınırları kesinlikle belli, nihai" anlamında kullanıldığında, definitive victory "nihai zafer" anlamını kazanıyor. Eski Türkçe'de FANİ (sonlu, sonu olan, ölümlü, sınırlı, yok olan) kelimesinin de aynı kökten geldiği anlaşılıyor. Atletizm yarışlarındaki Finish Line "bitiş çizgisi" anlamına gelmekle, "son çizgi, sınır çizgisi" şeklinde anlaşılabilir. FINISH kelimesi ayrıca bir üretim sürecinde bir ürün üzerinde yapılan son işlemi anlatmak için de kullanılır. Son işlem genellikle "cila vurmak, parlatmak, apre yapmak, perdahlamak" olduğu için piyasadaki FINISH marka bulaşık deterjanı reklamlarında parlaklığa vurgu yapar; FINISH kelimesini seçmesinin nedeni bulaşıkları iyi yıkayıp pırıl pırıl yaptığını sergilemektir.

OUTGOING

OUTGOING sözcüğü OUT ve GO kelimelerinden oluştuğu için dışarı çıkan, sosyal, dışarıda vakit geçiren, sempatik dışadönük, canayakın anlamlarına gelir. Bilgisayar ortamında kullanıldığında genellikle OUTGOING MAILBOX veya OUTGOING TRAFFIC olarak karşımıza çıkar. OUTGOING MAILBOX, gönderdiğiniz epostaların toplandığı Giden Posta Kutusudur. OUTGOING TRAFFIC ise Çıkış Trafiği anlamına gelip, sitenizden başka sitelere çıkan kişileri (ve bunların sayısını ve davranışlarını) anlatırken kullanılır. OUTGOING EXCHANGE STUDENTS ifadesine ise YURTDIŞI DEĞİŞİM ÖĞRENCİLERİ bağlamında rastlarsınız. Turizm sektöründe yurtdışı paket turları ifade etmek için OUTGOING TOURS ifadesi kullanılır, YURTDIŞI GEZİLERİ şeklinde tercüme edebilirsiniz.

RELOADED

Reloaded kelimesi normal olarak yeniden yüklenmiş anlamına geliyor ancak filmlerin devam bölümleri (ikinci bölüm) için de kullanılıyor. Silahlar ve tabancalar söz konusu olduğunda reload yeni şarjör takmak veya şarjörü doldurmak anlamına geliyor; reloaded ise şarjörü dolu halde şeklinde çevrilebilir. Lady Gaga'nın şarkısında ise biraz daha cinsel anlam yüklenmiş, penise şarjör dendiğini düşünürsek, dolu şarjörle gel diyerek Lady Gaga sevgilisinden boş laftan ziyade performans beklediğini söylemiş..

GRAB

Bu aralar "grab coffee sometime”, "grab beer sometime” ifadeleriyle sık karşılaşıyor olabilirsiniz. Birini kahve, çay, bira içmeye davet etmenin samimi bir şekli olarak kullanılıyor grab. Would you like to grab a coffee next week? Haftaya bir yerde kahve içelim mi? şeklinde çevrilebilir. We should grab a coffee sometime. cümlesini de Bir ara kahve içmeye gidelim. olarak anlayabiliriz. Grab kullanımında karşındakini bir yere davet etme anlamı oluşuyor. Yani, kahve veya birayı evde değil bir mekana (kafe, bar vs.) gidip içmek kast ediliyor. Grab kelimesi aynı zamanda uzun uzadıya yapılan işleri değil kısa süreliğine ve çabucak yapılan işleri anlatırken karşımıza çıkıyor. Ayaküstü bir iki şey içip iki lafın belini kırmak anlamında anlaşılabilir. Samimi ve dostça bir davette bulunmak istediğinizde içinde grab geçen yapıları kullanabilirsiniz.

INSTALLED

INSTALLED kelimesi bilgisayar ortamında kullanıldığında yüklü ve kurulu anlamına gelir ve genellikle bilgisayarınıza veya cep telefonunuza yüklü (kurulu) programları ve uygulamaları anlatır. TO INSTALL fiilinin takmak, döşemek, yerleştirmek, kurmak, monte etmek anlamları örneğin yeni bir pencere takmak, iskele kurmak, menteşe takmak, klimayı monte etmek gibi kullanımlarda karşımıza çıkar. Installed App yüklü uygulama, installed capacity ise kurulu güç anlamına gelir.

 

 

#ielts #english #vocabulary #learnenglish #esl #grammar #ingilizce #toeic #language #idioms #studyenglish #английский #efl #learning #education #yds #englishteacher #speaking #ingles #writing #listening #英語 #inglês #institute #kampunginggrispare #kampunginggris #reading #learn #تافل #آموزش #britishenglish #scholarship #englishcamp #aas #daad #idp #fulbright #indonesia #stuned #lpdp #test_english_school #aminef #kampungbahasa #beasiswa #ialf #lpdpri #nativespeaker #betterenglish #study #sat