Rusya ve NATO Arasında Nükleer Savaş Çıkabilir Mi?

GERİ
24 August Wednesday 2016
908

Birçok Batılı kaynak aylardır Rusya ve NATO (Türkiye) arasında kısa ve hızlı bir nükleer savaş olabileceğini öne sürüyor. Yabancı siteleri ve basını takip edenler bu iddiaların sayısının son aylarda çok arttığını rahatlıkla söyleyebilir. Özellikle Şubat ayından itibaren yüzlerce haber sitesinde bu iddiaları dillendirenlerin yazılarını okudum. Bir söz vardır: Bir kişi sana eşek diyorsa gül geç, iki kişi sana eşek diyorsa otur düşün!

Önemli Sorular:

- Arabistan, Türkiye vs. Suriye'ye karadan girerse, Rusya ve ortakları nükleer saldırı yapar mı? 

- Nükleer savaş durumunda Amerika Türkiye'nin yanında olur mu?

- Osmanlı Ordusunun Birinci Dünya Savaşına "sokuluşunu" hatırlarsak, Türk Ordusu kasıtlı olarak mı Suriye'ye sokuldu?

- Rus siteleri neden sürekli "Türkiye'de yakında bir iç savaş başlayacak" şeklinde haberler yapıyor?

- Almanya'nın 10 günlük stok planlarını düşünürsek, NATO-Rusya Savaşı Avrupa'da mı başlayacak?

- Olası bir nükleer savaş -Putin'in uyardığı gibi- Kasım 2016'da Hillary Clinton'ın seçilip Ocak 2017'de göreve gelmesiyle başlayabilir ya da bitebilir mi?

- Amerika ve NATO Rus sınırlarına neden çok yoğun askeri yığınak yapıyor? Ukrayna sebebiyle Rusya'ya mesaj mı verilecek?

Rusya son aylar içerisinde Bulgaristan ve İran'da neden askeri yığınak yaptı, neden üsler kurdu?

- Türkiye’nin Rusya’ya karşı bir saldırganlık içine girmesi halinde NATO’nun Ankara’yı kayıtsız şartsız desteklemeyeceğini söyleyen Avrupalı idareciler ne demek istiyor?

- Rusya nükleer bir savaşa girişirse, ilk hedefleri Türkiye, Estonya, Litvanya ve Letonya mı olur?

- Rusya Türkiye'yi işgal ederse ne olur?

- Türkiye NATO olmadan Rusya'ya karşı mücadele verebilir mi?

- Rusya İstanbul gibi bir şehri işgal etmek yerine Kars-Ardahan-Iğdır gibi daha küçük lokmalara mı yönelir?

- Türkiye'nin zor hedef olmasından dolayı Rusya savaşı hızlı ve etkili mi tutmak isteyecektir? 

- Yaşadığımız darbe süreci Rusya'ın Türk Ordusunu (özellikle hava gücünü) olası bir savaş öncesinde zayıflatma planının bir parçası mıydı?

- Rusya Türkiye'ye Gürcistan ve Ermenistan üzerinden mi girer?

- Savaş durumunda Türkiye İncirlik'teki -her biri Hiroşima'ya atılan atom bombasının 100 katı güçlü -60 hidrojen bombasını (B61) kullanır mı?

- Türkiye'de yaşanan darbe karmaşası Türkiye'yi Suriye'deki savaşın içine fiilen çekmek için mi yapıldı? Bu yüzden mi Rus uçağı vuruldu, Rusya'ya bazı ulusalcı "aracılar" gönderildi? Bu aracılar "kime" hizmet ediyor olabilir?

- Enver Paşa gibi Alman mandacılarının bizi kasıtlı olarak Birinci Dünya Savaşına sokmaları gibi -Rusya ve Suriye'de aracılık yaptıklarını söyleyen- bazı ulusalcı çevreler tarafından kasıtlı olarak nükleer bir savaşa mı sokuluyoruz? (1)

- 93 Harbinde Rus Ordusu batıdan Yeşilköy'e (Ayastefanos), doğudan Erzuruma'a kadar ilerlemişti. Tarih tekerrür eder mi? (2)

- Sıkıntılı darbeyi yaptıran (ve orduyu kontrolüne alan) derin Ergenekon tayfasının Suriye'ye soktuğu Türk Ordusu Suriye'de IŞİD ve PKK'nın çapraz saldırısına uğrayıp yenilirse (büyük ihtimal) Türkiye'de iç savaş ve bölünme tehlikesi ortaya çıkar mı?

- Türkiye, Suriye olur mu?

 

Nükleer savaşa, bombalara, füzelere, ölümlere, yıkımlara, açlığa, susuzluğa, fakirliğe, sefalete, benzinsizliğeelektriksizliğe, bölünmeye, iç savaşa hazır mısınız?

 

Tarihten:

(1) Goeben, Breslau ve dokuz Osmanlı savaş gemisinden oluşan bir donanma Karadeniz'e açıldı. Donanma 29 Ekim 1914 sabahı Rus liman ve gemileriyle temas kurdu. Odesa, Sivastopol, Novorossisk ve Fedosya limanları bombalandı. Bir mayın ve onbeş askeri nakliye gemisi batırıldı, bir torpidoya ağır hasar verildi. Bir kömür gemisi 3'ü subay 75 personeliyle esir alındı. Novorossisk'de buğday silolarıyla elli petrol deposu tahrip edildi. Bu gelişmeler bir dönüm noktası oldu ve 2 Kasım'da Rusya 5 Kasım'da İngiltere sırasıyla Osmanlı İmparatorluğuna karşı savaş ilan ettiler.

(2) 1877-78'deki Osmanlı Rus Harbinde yaklaşık 1 yıl süren savaşta Osmanlı orduları savunma savaşı yapmıştır. Batılı devletler ise tarafsız kalarak, savaşı bitirmek için arabuluculuk yapmıştır. Ayrıca Batum'da yaşayan Müslüman Lazlar ve Gürcüler Osmanlı topraklarına göç etmek zorunda kalmışlardır.

 

Not: Şu anda özellikle Quora.Com adresinde olmak üzere birçok forumda Türkiye-Rusya olası nükleer savaşı konuşuluyor, tartışılıyor.