Taziye Yazısı (Obituary) Geleneğine Bir Örnek

GERİ
24 July Sunday 2016
1224

 

İngilizce Türkçe
MARY MORGAN – from Dundee
 
Mary always introduced herself as “Mary Morgan from Dundee”. She was proud of her birth place and never lost her accent.
 
She was the last surviving member of Janet & William Clark’s family of five. Her siblings were Edwin, Betty, Albert and Jack.
 
Her father was a baker in the Auld Dundee Pie Shop Mary always spoke fondly of him making the pies and bridies. 
Mary had a tough time when she young – her mum died of a brain haemorrhage when Mary was only 10 years old and she had to leave school to help look after her dad, sister and 3 brothers.
 
She was engaged to Jack Kennedy on Christmas day in 1943 but sadly he was killed in action during the war the following April. 5 years later she married Bob – one of Jack’s friends – and their first house was just a couple of doors down from the family home in Parker Street Dundee. They had 2 children: Ann and Robert.
 
Money was tight but Mary was a very thrifty woman – always baking, making soup, knitting and darning the holes that mysteriously appeared in sock heels and the elbows of jumpers.
She was a remarkable woman who never seemed to sit down much and was always working in the house – washing, ironing, cooking and cleaning after a day at work. Bob supplied fruit and veg from the garden and eggs were plentiful from the hens kept at the allotment near the Law Hill.
 
School holidays were spent on Broughty Ferry beach – Mary would make up sandwiches and take the kids there by bus. As she was up early doing a cleaning job she would catch up on some sleep in a deck chair while the kids played in the sand – or so she thought! They were mostly out on wee boat trips.....unknown to her.
 
Mary worked in a number of places during her life but always talked fondly about her days at Scottish Gas. She always referred to it as “The “Gassie” and she was the “tea lady” there for a number of years. She worked there with her sister-in-law Vera and they were often heard bright & early (around 6am) singing and laughing all the way to work. She always exchanged cards at Christmas time with some of her Gas Board friends. One of her colleagues in the Gas Board wrote a poem about Mary many years ago – something often recited on visits by Ann. It’s very poignant as until latterly Mary always remembered the last line and it gave her great pleasure to say this.
 
At 70 years young Mary had her first flight – in a helicopter on a very windy day! The following year she was off to Canada and America in a real plane to see her niece and nephew.
 
However - Grantown on Spey and Nethybridge were Mary and Bob’s favourite holiday places. They would often go there spring and autumn and Bob would take his double burner stove to rustle up a meal by the roadside.
 
Bob had heart problems and passed away before reaching his retirement and when Mary retired a few years later she couldn’t settle and decided to move to Edinburgh.
 
Mary moved to Porthaven House when her Alzheimer’s meant she now needed 24 hour care.
Shortly after this move Ann saw a leaflet for “Caring Memories Books” and thought this would be a great thing to do with mum. It was one of the first to be published and things escalated from there when Chris Wilkins the director of Caring Memories heard about the joy this book brought to Mary. It was a new project and she agreed to help promote this to fellow sufferers. Film crews were in and out of the care home – Mary was on the BBC news and in the newspapers – an overnight celebrity. Making this book has left the family with some wonderful memories – including a short film of Mary reading her book to Ann in her bedroom at the care home.
 
Singing also played a huge part in Mary’s life – she constantly surprised her family knowing the words to so many songs. Music brought great joy to her in the latter stages of her illness – she could sing along with the best of them!
 
Mary moved to Marionville Court Care Home in November last year and in the short time she stayed there everyone took a shine to her – probably due to her infectious laugh and cute wee smile.
 
 
 
 
 
MARY MORGAN – Dundee eşrafından
 
Mary kendini her zaman “Dundeeli Mary Morgan” olarak tanıtırdı. Doğduğu yerden gurur duyar, aksanını da hep korurdu.
 
Beş çocuklu Janet & William Clark ailesinin hayatta kalan son üyesiydi. Kardeşleri Edwin, Betty, Albert ve Jack'ti.
 
Babası Auld Dundee Pastanesinde pastacıydı. Mary, onun pastaları ve kıymalı poğaçaları yapışını sevgiyle anlatırdı. 
Mary çocukluğunda zor günler geçirmiş – Mary daha 10 yaşındayken annesi beyin kanamasından ölmüş ve babasına, kız kardeşine ve 3 erkek kardeşine bakmak için okulu bırakmak durumunda kalmış.
 
1943 yılı Noelinde Jack Kennedy ile nişanlanmış ancak maalesef nişanlısını aynı yılın Nisan ayında savaşta kaybetmiş.
5 yıl sonra Jack'in arkadaşlarından Bob ile evlenmiş - ilk evleri ailesinin Dundee'deki Parker Caddesindeki evlerinden birkaç bina ilerdeymiş. 2 çocukları olmuş: Ann ve Robert.
 
 
Paranın az olduğu zamanlarmış ama Mary çok idareli bir kadınmış – hamur açar, çorba yapar, örgü örer ve çorapların yırtıklarını dikip kazakların dirseklerini yamarmış.
 
Pek oturmaz, ev içinde oradan oraya koşar çalışırmış – işten geldikten sonra çamaşır, bulaşık ütü, yemek ve temizlik işlerini yaparmış. Bob bahçeden meyve ve sebze getirirmiş, Law Hill'e yakın bir yerdeki bostanda yetiştirdikleri tavuklardan da çok sayıda yumurta alıyorlarmış.
 
 
Okul tatillerinde Broughty Ferry kumsalına giderlermiş – Mary sandviç yapar ve çocukları oraya otobüsle götürürmüş. Temizliğe gitmek için erken kalktığından, çocuklar kumda oynarken o da şezlongda biraz uyur – ya da uyuduğunu sanırmış! Çocuklar genelde küçük teknelerde gezer..... onun haberi olmazmış.
 
 
Mary yaşamı boyunca farklı yerlerde çalışmış ama İskoç Doğalgazda (Scottish Gas) çalıştığı günleri bir ayrı anlatırmış. “Gazcı” dermiş orasına, birkaç yıl “çaycı kadın” olarak çalışmış orada. Orada görümcesi Vera ile birlikte çalışmış, ve işe giderken birlikte sabahın köründe (6 civarı) yol boyunca şarkı söyleyip kahkahalar atarlarmış. Noel zamanı Doğalgaz İşletmesindeki arkadaşlarına kart atmayı hiç unutmazmış. Doğalgaz İşletmesindeki arkadaşlarından biri yıllar önce Mary hakkında bir şiir yazmış – misafirliğe gittiklerinde kızı Ann bu şiiri sık sık okurmuş. Acıdır, Mary son günlerinde bile bu şiirin son mısrasını hep hatırlamış ve o son mısrayı okumak ona büyük zevk vermiştir.
 
 
70 yaşına geldiğinde ilk uçuş deneyimini yaşamış genç Mary – fırtınalı bir günde bir helikoptere binmiş! Ertesi sene yeğenlerini görmek için gerçek bir uçağa binip Kanada ve Amerika'ya gitmiş.
 
Her şey bir yana - Mary ve Bob’un en sevdikleri tatil yerleri Grantown on Spey ve Nethybridge olmuş. Genellikle ilkbahar ve sonbaharda buralara giderler, Bob yıl kenarında çabucak bir yemek hazırlayıvermek için iki gözlü ocağını yanında getirirmiş.
 
Bob'ın kalbi teklediği için emekliliğinden önce vefat etmiş, birkaç sene sonra Mary emekli olduğundaysa acısı dinmeyip Edinburgh'a taşınmaya karar vermiş.
 
Mary Porthaven Bakımevine taşındığında Alzheimer rahatsızlığı yüzünden 24 saat bakıma muhtaç hale gelmiş.
Taşındıktan kısa süre sonra kızı Ann üzerinde “Bakım Hatıraları Kitabı” yazan bir broşür görmüş ve bunun annesiyle yapabileceği güzel bir şey olduğunu düşünmüş. Basılacak olan ilk kitaplardan biri onlarınkiymiş ve Bakım Hatıraları'nın yönetmeni Chris Wilkins bu kitabın Mary'i çok neşelendirdiğini duyunca işler birden büyümüş. Yeni bir projeye başlamışlar, Mary bu projeyi kendi gibi zor durumdakilere tanıtmayı kabul etmiş. Bakımevine film prodüksiyon ekipleri girip çıkmaya başlamış – Mary BBC haberlere ve gazetelere çıkmış – bir gecede ünlü biri oluvermiş. Bu kitabın hazırlanması sırasında aile çok güzel anlar ve anılar yaşamış – Mary kendi kitabını bakımevindeki odasında Ann'e okurken kısa bir film bile çekilmiş.
 
Şarkı söylemek de Mary’nin yaşamının ayrılmaz bir parçasıymış – bir sürü şarkının sözlerini bilmesine ailesi bile hep şaşırırmış. Hastalığının ilerleyen aşamalarında müzik onun neşe bulmasını sağlamış – en iyi şarkıları herkesle birlikte söyleyebiliyormuş!
 
Mary geçen yıl Kasım ayında Marionville Court Bakımevine taşınmış ve orada kaldığı kısa süre içerisinde herkes üzerine titremiş – belki de bunun sebebi bulaşıcı kahkahaları ve şirin gülücükleridir.
 
 
 
 
 

 

undefined

Translated into Turkish from: https://www.funeralzone.co.uk/obituaries/17718

(RIP, good girl! - Huzur içinde yat, cici kız!)

Auld Dundee Pastanesi, Dundee-İskoçya

 

Law Hill'in tepesinden bostanların görünüşü

 

Broughty Ferry Beach, İskoçya'nın en iyi plajlarından biri