Ghajini - İzlemeniz Gereken Bir Hint Filmi

GERİ
21 July Thursday 2016
1591

Ghajini 25 Aralık 2008 tarihinde gösterime girmiş bir Hint filmidir. Filmin yönetmeni A. R. Murugadoss 2005 yılında Tamil dilinde çektiği Ghajini filminin Hint uyarlamasını yapmıştır. Akıl Defteri filminden uyarlanarak yapılan filmin başrollerinde Aamir Khan ve Asin yer almaktadır.

Konusu

Araştırma ödevleri için gittikleri arşivde tıp öğrencisi Sunita ve arkadaşları arşivi karıştırırlarken Sunita, Sanjay Singhania'nın dosyasını bulur. Adamın kısa süreli hafıza kaybına uğradığını öğrenir. Araştırma ödevi için bu adamı seçmeye karar verir. Ancak hocası buna itiraz eder. Çünkü o olaya polis karışmıştır. Hocasından o olayı anlatmasını ister. Sanjay Singhania'nın kafasına sert bir cisimle vurulduğunu için böyle olduğunu, her 15 dakikada bir her şeyi unuttuğunu bunları hatırlamak için fotoğraf çektiğini ve not aldığını öğrenir.

O sırada Sanjay Singhania ise tren istasyonunda Ghajini'nin adamlarından biriyle dövüşmektedir. Dövüşten sonra adamın karnına musluk sokarak öldürür. Adam öldükten sonra cesedin fotoğrafını çeker ve fotoğrafın üzerine ÖLDÜ yazar. Cesedin üstünü arar ve Ghajini'nin katılacağı konservatuvarın yerini öğrenir. Unutmamak için telefonuna alarm kurar. Alarm yazısına Ghajini'yi öldür yazar ve kaydeder. Daha sonra oradan ayrılır. Cesedi orada çalışan bir görevli bulur. Olay yerine gelen polisler ceset üzerinde inceleme yaparlar. Olay yerine bir de Müfettiş Arjun gelir. Olay yerinde Sanjay'ın düşürdüğü bir taksi bileti bulur. Bilet numarasından taksinin şoförüne ulaşır. Şoför bileti kestiğini doğrular. Şoför, Sanjay Singhania'nın her şeyi sürekli unuttuğu gibi bilgileri Müfettiş Arjun'a anlatır. Ve onun her sabah aynı duraktan otobüse bildiğini de anlatır.

Bu sırada Sanjay evinde uyanır. Hiçbir şey hatırlamadığı için etrafa tuhaf tuhaf bakar. Evi gezerken lavaboya ulaşır. Musluğa elini uzattığı sırada bir yazı görür. Yazıda TİŞÖRTÜNÜ ÇIKAR yazıyordur. Tişörtünü çıkarınca vücudunda çeşitli yazılar yazdığını görür. Ama en dikkat çeken yazı KALPANA ÖLDÜRÜLDÜ yazısıdır. Yazıyı görünce nişanlısınının yüzü parça parça aklına gelir. Her ne kadar hafızasını kaybetmiş olsa da nişanlısı Kalpana'yı hatırlıyordur. Bunu öğrenince çok sinirlenir ve bağırır. Daha sonra üzüntüsünden ağlar. Daha sonra evden ayrılır ve durağa doğru yol alır. O durakta otobüs beklerken Müfettiş Arjun onu fark eder. Sanjay otobüse biner Müfettiş Arjun da peşinden koşar. Koşa koşa otobüse yetişir. Otobüste Sanjay'ı bulamaz. Sanjay çoktan inmiştir. Sanjay yolda yürürken onu tıp öğrencisi Sunita görür. Sunita onunla konuşmak için yanına gider. Sunita kendini tanıtır. Sunita Sanjay'a sorular sorar. Sanjay da Sunita'ya kendisi hakkındaki bilgileri anlatır.

Daha sonra Sanjay Singhania eve gelir. Müfettiş Arjun da evde bekliyordur. Sanjay Singhania'ya arkadan saldırarak onu bayıltır. Daha sonra onu bir sandalyeye bağlar. Evi karıştırırken çekmecede Sanjay Singhania'nın günlüğünü bulur. Üzerinde 2005 (bundan 3 yıl önce) yazıyordur. Günlüğü açıp okumaya başlar.

Günlüğe göre Sanjay Singhania eskiden Air Voice GSM şirketinin sahibidir. Bir iş için Hindistan'a gelir. Hindistan'daki bir reklam şirketinde oyuncu olarak çalışan Kalpana adında bir kız vardır. Kalpana, Sanjay Singhania'nın kendisine evlenme teklifi ettiği dedikoduları haberlere kadar yayar. Bu dedikodular Sanjay Singhania'nın kulağına kadar ulaşır. Dedikoduları takip eden Sanjay, Kalpana'ya ulaşır. Kalpana'dan etkilenir ama ona Sanjay Singhania olduğunu söylemez. Kalpana onun ismini Sachin sanmaktadır. Bir süre Kalpana ile takılmaya başlar. Bir gün Kalpana'nın yönetmeni düzenlenecek olan partiye Sanjay Singhania ile birlikte gelmesini ister. Kalpana itiraz eder çünkü Sanjay Singhania'yı tanımıyordur. Çeşitli bahaneler uydurur. Ancak daha önce kimsenin Sanjay Singhania'yı görmediğini öğrenince partiye Sachin'i (Sanjay Singhania) götürüp onu Sanjay Singhania olarak tanıtmayı düşünür. Sanjay Singhania partiden sonra eve giderlerken otobüste Kalpana'ya evlenme teklifi eder. Kalpana düşünmek için zaman ister ve otobüsten iner. Kalpana evlenme teklifini kabul ederse ona Sanjay Singhania olduğunu söyleyecektir, kabul etmezse Sachin olarak kalıp Kalpana'nın hayatından ayrılacaktır. O gün yılbaşıdır. (6 Ocak 2006)

Günlük burada biter. Arjun günlüğün devamını arar ve günlüğü bulur. Üzerinde 2006 yazılıdır. Daha onu okuyamadan Sanjay uyanır iplerden kurtulur ve Müfettiş Arjun'a saldırır. Arjun'u alt edip onu bağlar ve ağzını bantlayıp bir dolaba kapatır. Ağzındaki banta AÇMA yazar.

Daha sonra telefona kurduğu alarm çalar. Alarmda Ghajini'yi öldür yazılıdır. Davetiyedeki adrese gider. Orada Sunita'yı da görür. Sunita onu tanır ama Sanjay onu tanımaz. Daha sonra Ghajini'yi görür. Onun fotoğrafını çeker. Fotoğrafın üzerine GHAJINI yazar. Daha sonra onu uzaktan telefonla arayıp kontrol eder. Ghajini'nin telefona cevap verdiğini görür. Hiçbir şey söylenmeden telefonu kapar. Otoparka gider ve Ghajini'yi tekrar arar. Ama bu sefer telefona Ghajini'nin adamlarından biri çıkar. Sanjay onu Ghajini zanneder ve ondan otoparka gelmesini ister. Adam otoparka gelir. Sanjay olanları unutur ve onu Ghajini zannederek dövmeye başlar. Adam iyice dövülmüş halde yerde yatar. Sonra fotoğrafı kontrol edince onun Ghajini olmadığını anlar. Daha sonra otoparka Ghajini ve adamları gelir. Sanjay Singhania'ya ateş açarlar ama onu vuramazlar. Sanjay Singhania oradan kaçar. Adam daha sonra ölür.

Sunita Sanjay Singhania'nın evine gelir, kapıyı çalar ama kapı açıktır. İçeri girer ama Sanjay evde yoktur. Dolabın birini açar içinden eli ve ağzı bağlı Müfettiş Arjun düşer. Sunita panik olur daha sonra Arjun'u çözer. O sırada içeri Sanjay Singhania girer. İkisini de tanımaz, Sanjay onlara kim olduklarını sorar. Müfettiş Arjun evden kaçar, Sanjay da peşine düşer, Sunita da onların peşinden koşar. Arjun'a bir araç çarpar ve polis orada ölür. Bir süre bekledikten sonra Sunita'nın peşine düşer. Sunita takip edildiğini anlayınca koşmaya başlar ve bir mağazaya girer. Sanjay da peşinden girer. Daha sonra Sunita, Sanjay'ı atlatır.

Sunita, Sanjay Singhania'nın Ghajini'yi öldüreceğini öğrenmiştir. Gidip Ghajini'ye haber verir. Ghajini'ye Sanjay Singhania'nın bilgilerinin yazdığı dosyasını verir. Ghajini Sanjay'ın kısa süreli hafıza kaybına uğradığını öğrenir. Evi boşaltır ve Sanjay Singhania'yı adamlarıyla birlikte dışarıda bekler. Sanjay onlara görünmeden içeri girmiştir. Evde kimseyi bulamaz. Evde Ghajini'nin sabit telefonu çalmaya başlar. Sanjay telefonu açar. Arayan Sunita'dır. Sunita karşısındakinin Sanjay Singhania olduğunu anlamaz. Sunita Ghajini'yi Sanjay Singhania hakkında uyarır ve Sanjay'da kendisinin (Sunita'nın) fotoğrafı olduğunu ve onu kendisine (Sunita'ya) geri vermesini ister. Sanjay fotoğrafı tarif etmesini ister. Sunita da tarif eder. Sonra Sanjay adresi ister.

Sunita gece vakti pencereden dışarıyı seyrederken birden karşısına Sanjay çıkar ve Sunita'nın boğazını sıkar. Sunita bir süre sonra kendini kurtarır. Sanjay aşağı iner ve kız yurdunun kapısından gelir. Asansöre biner ve üst kata çıkmak ister. Sunita bunu görür ve şarteli indirir. Sanjay asansörde mahsur kalır. Sunita bağırarak herkesi uyandırır. Olay yerine polisler gelir ve şartel tekrar çalıştırılır. Asansör gelince Sanjay dışarı fırlar ama polisler onu tutar. Daha sonra polisler onu merkeze götürür. Sunita sakinleştikten sonra Sanjay'ın günlüğünü çantasından çıkarır. 2 arkadaşı da merak edip Sunita'nın yanına gelirler. Birlikte önce 2005'i okurlar. O bittikten sonra 2006'ya başlarlar.