Tacikistan'daki Cennetten Fotolar: Iskanderkul

GERİ
12 July Tuesday 2016
1589

İskenderkul, Türkçe'de İskender Gölü anlamına geliyor. Büyük İskender Hindistan'a giderken atı burada ölüyor. Bu yüzden gölün adı İskender Gölü olarak kalıyor. Gölün suyu çok soğuk olduğundan 10 sanieden fazla kalınamıyor ama suyun rengi ve doğanın eşsizliği nedeniyle her yıl yüzbinlerce turist bölgeye geliyor. Duşanbe'den 150 kilometre kadar uzakta. 

 

Dev Marco Polo Koyunları

Turistler sadece bunları avlayabilmek için 25.000 dolar para ödüyorlarmış! Bu av turizminin tutarı normal olarak 50.000 doları bulabiliyormuş. Google'da Marco Polo Hunting Safari yazdığınızda koyun safarisi videoları bulabilirsiniz. Safari için sadece Afrika'ya gidilmiyor.

 

 

 

Pamir Dağ Silsilesi

7500 metreye yakın yüksekliğiyle Pamir Dağları tüm bölgenin en yüksek dağı durumundaymış. Bölgede turistlerin en fazla gittikleri yerlerden biri de bu dağlarmış. Tacikistan'ın hidro enerji potansiyeli dünyada ilk sıralardaymış. Pamir ve Alay dağlarının suları sayesinde dünyanın en zengin su kaynakları buralarda imiş. Tacikistan'ın yüzde 93'ü dağlardan oluşuyormuş. Doğa turizmi yapmak isteyenler için güzel bir yer! Tacikistanlılar eski İran dili gibi bir lehçe konuşuyorlarmış. Bunun sebebi de dağlık olmasından dolayı eski İran dilinin burada hala korunmasıymış. Kültür ve dil pek bozulmamış buralarda. 

 

 

Tacikçe ve Rusça Şiir ve Şarkılar - Alisher Khushvakhtov