Microsoft Minecraft'a Neden İkibuçuk Milyar Dolar Ödedi

GERİ
15 April Friday 2016
2137

Minecraft'ı sizin çocuklarınız da seviyor mu? Peki hiç araştırdınız mı neden seviyorlar?
 

 
Minecraft, Markus "Notch" Persson tarafından 2009'da bir haftada yazılmış, resmi olarak 2011 yılında yayınlanmış ve kısa sürede de tüm dünyaya yayılmış bir bilgisayar oyunu. En basit anlatımıyla bloklarla kendinize bir dünya yaratıyorsunuz. Görüntüler ilk bakışta çok anlamsız geliyor çünkü son derece basit grafiklerden oluşuyor. 
 
 
Kaç milyon kişi Minecraft oynuyor?
70 milyondan fazla kişi Minecraft oynuyormuş. Yani oyunun 70 milyon bağımlısı var denirse abartılmış olunmaz. Bir kere bulaşan bir daha bırakamıyor. Oyunda her şey var; altınlar, elmaslar, zümrütler... Zümrüt verip köylü alınabiliyor. Elmaslarla kask, şövalye kıyafeti, kılıç, kürek, kazma ve çapa gibi malzemeler yapılabiliyor. Köylülerle karşılaştığınızda yanınızda zümrüt varsa köylülerden eşya alabiliyorsunuz. Sınırsız kaynak ve istediğiniz malzemeyle ev veya çiftlik yapabiliyorsunuz, zombilerle dövüşebiliyorsunuz. Zindanlardaki sandıklardan güzel eşyalar çıkıyor. Ekmek bulduğunuzda yiyebilirsiniz, kemik bulduğunuzda kemik tozu yapıp tarlanızdaki ürünleri ve ağaçları büyütmede kullanabilirsiniz. Kemik tozunun büyütücü etkisi varmış. Yeğenlerimin bildiği en önemli karakterler Steve ve Herobrine.
 
 
Minecraft'ta cehenneme bile gidebiliyorsunuz!
Minecraft legolardan oluşan bir dünya. Oynanması kolaydır. Herhangi bir hikaye yok. Hikayeyi siz yaratıyorsunuz. Değişik materyaller kullanarak eşyalar, aletler yapıyorsunuz. Evler, yollar, şehirler inşa ediyorsunuz. Oyunun tiplerine göre düşmanlara karşı savaşıyorsunuz, evinizi, bahçenizi, hayvanlarınızı koruyorsunuz.  Cehenneme bile gidebiliyorsunuz! Orada bir taş kırar ya da Zombie Pigman, Blaze ve Boss'a vurursanız sizi öldürmeye çalışıyorlar. Köylülere yıldırım çarparsa cadıya dönüşüyor ve sizi öldürmeye çalışıyorlar. Golem adındaki yaratık yakınınzda zombi varsa onları öldürüyor. Bloklardan evler, hayvanlar, kılıçlar yapılabiliyor. Anlayacağınız hayal gücü, yaratıcılık, sabır gerektiriyor. Beyni çalıştırdığı kesin. Çünkü plan yapıp uygulamaya geçirmeye zorluyor kullanıcıyı.
 
Minecraft'tan bir cehennem görüntüsü
 
Düşündüğünüz kadar gereksiz bir oyun olsa Microsoft birkaç ay önce 2.5 milyar dolar verip satın almazdı herhalde...
 
Üstelik yayınlandığı günden beri birçok ödül de kazanmış: 2010’da “En İyi Bağımsız Proje” ödülü, 2011’de “Oyun Geliştiricileri Konferansı”nda beş ayrı ödül kazanmış. 2012’de “Golden Joystick Ödülleri”nde ise “En İyi İndirilebilir Oyun” seçilmiş. Ödüllerin yanı sıra akademisyenler tarafından da övgüyle söz ediliyor. MIT profesörü Eric Klopfer, oyunun diğer bilgisayar oyunlarından farklı olduğunu, “Çocukların uzamsal zekâsına katkıda bulunduğunu” açıklamış. Minecraft sayesinde çocuklarda çevre bilinci, şehir planlaması, kendi tercihlerini yapabilme becerisinin geliştiği vurgulanıyor çoğu araştırmada da.
 
Kimler oynuyor? Çocuklar için uygun mu?
Gelelim biz ebeveynleri en çok ilgilendiren kısma. Oyun aslında 13 yaş sonrası için tasarlanmış ancak basitliği nedeniyle daha küçük yaştaki çocukların da oynayabileceği hissini veriyor. Zaten oynuyorlar. Minecraft'a başlayan çocukların bütün hayatı Minecraft oluveriyor kısa bir süre sonra. Baş karakter Steve, koyunlar, köpekler, kurtlar, leoparlar, tavuklar, atlar, eşekler, kötü hayvanlar, mooshroom inekleri, tavşanlar ve zombilerden başka bir şey konuşmaz oluyorlar. Oyunu oynayan çocuklar serviste, okulda hep bunlardan bahsediyor. 
 
Minecraft; kavramlar, şekiller, sayılar etrafında dolanıyor ve çocuğun bu yönünü kesin olarak destekliyor. Çocuğa serbestlik veriyor. Yaratabileceklerinin sınırı yok. Sonsuz fikir üretip oyuna kendisi yön veriyor, kuralları kendisi belirliyor. Kurguyu başkası değil çocuk yapıyor. Bir dünya kuruyor ve onun için mücadele ediyor. Bu özgürlük ve sınırsızlık yaratıcılığının da gelişmesini sağlıyor. Ödül ve puan sistemi olmaması yaratıcı düşünceyi öne çıkarıyor. Keşfetme dürtüsü ödülü oluyor.
 
Steve ve kardeşi Herobrine... Birbirlerine benziyorlar ama Steve'in göz rengi mavi, Herobrine'ın gözlerinin içi bomboş. (En azından yeğenler öyle söylüyorlar)
 
Minecraft şiddet içeriyor mu?
 
Çok değil. Zaten biraz da bu yüzden ebeveynler tarafından göz yumuluyor. Oyunda zaman geçirdikçe karşınıza çıkabilen zombiler kullanıcının hayatta kalma becerisini arttırmak ve problem çözme yeteneğini geliştirmek için tasarlanmış. Zombiden kaçmak veya kurtulmak için plan yapması ve doğru şekilde uygulaması gerekiyor çünkü. Figürler korkunç değil, hatta bence 'Creeper' yani 'Patlayan Zombi' sevimli bile sayılabilir. Oyunun en zaman alıcı kısmı belki de Oyun Portal'dan Selim adında kişiyle birlikte Cem ve Tunç isimli kişilerin yüzlercesini çekip Youtube'a yüklediği ve televizyonda da yayınlanan videolar. Çocuklar saatlerce günlerce bu videoları izliyorlar. Yüzlerce video. Her biri yarım saat sürüyor! Yani aslında oyundan daha çok zaman alan belki de çocukların sürekli televizyon ve Youtube izlemeleri.
 

 
İçerik olarak zararsız bu oyunun en kötü yanı ciddi bağımlılığa neden olması. Çünkü yukarıda bahsettiğim basitlik, özgürlük, limitsizlik oyuncuyu daha fazla içine çekiyor. Hep bir sonraki adımı düşünmek zorunda bırakıyor. Ekran saatine sınır konması öneriliyor.
 
Yapılan araştırmalar Minecraft'ın çocukları aile üyelerinden ve arkadaşlarından kopardığı ve iletişim sorunu yaşanmasına sebep olduğunu göstermiş. O yüzden kontrol her zaman anne babada olmalı. Tetris ve Super Mario'nun naifliğiyle büyüyen anne babalar olarak şimdi elimizden telefonlarımız, tabletlerimiz düşmüyor. Bizden çok daha dikkatli olan çocuklarımızın da gözünden kaçmıyor haliyle bu ekran bağımlılığımız. Bunun doğal sonucu olarak onlar da oynamak, ellerine almak istiyorlar hatta kendilerine ait bir cihaz talebinde bulunuyorlar. Yeni düzene hep beraber ayak uydurmak zorundayız. Bize düşen çocuğun fiziksel ve ruhsal sağlığını göz önünde bulundurarak teknolojiden yararlanmasını sağlamak. Yeni neslin favorisi Minecraft sizin de evinize bulaştığıysa çok panik olmayın. Özünde oyun yaratıcılığı ve analitik düşünceyi destekliyor, plan yapmayı öğretiyor. Ekrana takılı kalmasını offline modda oynamasını sağlayıp engelleyerek biraz daha interaktif bir hale getirip çocuğunuzun dünyasını anlamak için bir fırsat da siz yaratabilirsiniz.
 

Saldırgan Yaratıklar

 
Creeperlar
 • Creeper: Dünya'da canlanırlar. Sizi görürse yanınıza sinsice gelir ve patlar. Öldürürseniz barut düşürür. Eğer iskeletler tarafından öldürülürse müzik diski düşürürler. Ayrıca gün ışığında yanmaz ve böylece size gündüz bile saldırabilirler. Üzerlerine yıldırım düşerse Charged Creeper olurlar ve daha sert patlarlar. Ama canları daha düşüktür yani daha kolay ölürler. Örümcek ağına takılırsa patlayamazlar. /gamerule mobGriefing false komutu girilirse bloklara zarar veremezler. Normal olarak elmas bloğu, obsidyen, katman kayası, örs, zümrüt bloğu gibi patlama dayanıklıkları yüksek bloklara zarar veremezler.
 • Zombi: Öldürürseniz çürük et düşürür. Bazıları zırh takar ve ellerinde demir kılıç veya kürekle canlanabilirler köylülerle yakın temasa geçtiğinde normalde %50 zorda %100 ihtimalle köylüler zombi olur. Onlar da güneş ışığından etkilenirler. Ölünce içlerinden çürük et ve çok az bir şans ile demir külçesi, patates, havuç veya giydikleri hasarlı zırhlar, kılıçlar düşer. Dünya'da canlanırlar. Kaskları varken güneş ışığından etkilenmezler.Eğer Charged Creeper Zombi'nin yanında patlarsa,Zombi öldüğünde Zombi Kafası düşer.
 • İskelet:Size ok atar, bazıları örümceklere biner. Öldürünce kemik düşürürler, bu kemikten kemik tozu yapıp bitkileri çabuk büyütebilir ya da kemikle kurtları evcilleştirebilirsiniz. Ayrıca bu yaratıklar ok düşürür, bu okları yay ile birlikte kullanabilirsiniz. Çok nadiren, iskeletler yay düşürür, ama bunlar hasarlı yaylardır. Bazen oyunun zorluğu zor ise büyülü yay düşürebilirler.Dünya'da ve seyrek olarak Nether Fortress'lerde canlanırlar. Güneş ışığından etkilenirler. Ayrıca zırhla canlanabilirler. Kaskları varken güneş ışığından etkilenmezler.
 • Örümcek Jokeyi:Örümceğe binmiş iskeletlerdir. Birisini öldürseniz diğeri ondan ayrılarak saldırmaya devam eder. Nether'da Wither Skeleton'lu halleri de bulunabilir. Pocket Edition'da Normal Örümcek yerine Mağara Örümceklerine binerler.[1]
 • Tavuk Jokeyi:Tavuğa binmiş küçük zombilerdir. Size saldırabilirler. Ama az can götürürler. Normal ve zombi domuzadam çeşitleri vardır. Hızları daha fazladır.
 • Wither İskeleti: Oyuna Wither Boss ile birlikte 1.4.5 sürümünde eklenmiştir. Siyah iskelettir. Nether Fortress'te canlanır ve taş kılıcı vardır. Ölünce kömür, kemik, kurukafa (seyrek) ya da kılıcını (seyrek) düşürür. Size vurursa wither efekti verir. Bu etki Zehirden daha az yavaş hasar verir ama öldürebir. Ayrıca wither efekti ile canınız görülemeyecek şekle gelir. Yani kaç canınız kaldığını anlayamazsınız. Nether Fortress'lerde canlanan İskeletlerin %80'i Wither İskeletidir. Diğer %20'si ise normaldir.
 • Blaze: Nether'de yaşar, size Ateş Topu atarak saldırır. Nether'in koruyucularıdır.Öldürünce içlerinden blaze çubuğu düşürürler. Bunu End'e gitmek için ender gözü yaparken yada iksir standı ile tozunu güç iksiri yapımında kullanabilirsiniz. Ayrıca bu yaratıklar kartopu sayesinde öldürülebilir.Wither Boss'a saldırabilen tek canlıdır ve Snow Golem ile rekabetleri vardır.
 • Ghast :Hayalettir. Alev topu fırlatır ve hasara neden olur. Patlama sadece cehennem taşı, toprak gibi patlama direnci düşük blokları kırabilir. Diğer bloklara zarar veremez. Nether'da canlanır. Patronlardan sonra en büyük yaratıkdır(Boyut olarak). 5 kalp canı vardır. Genellikle ağlar. Ghast'ın attığı ateş toplarını onlara vurarak geri gönderebilirsiniz. Kendinizi cam bir ortama kapattığınızda Ghast sizi göremez, öldüremez ve alev topu atamaz. Sizi çok uzaktan görebilir. (100 blok)
 • Cadı: 1.7.2'den önce sadece tapınaklarda ve bataklıklardaki cadı evlerinde canlanır. 1.7.2'den itibaren çok nadiren ışık seviyesi çok az olan herhangi bir yerde canlanabilir. Bize patlayıcı zehir, hasar veya yavaşlık iksiri fırlatır. Hasar alınca İyileştirme, Su altındaysa Su Altında Nefes Alma ve Yanıyorsa Ateş Direnci, uzaktaysak hız iksiri içer. Köylüye benzer ancak büyük bir şapkası vardır. Öldürünce toplam 6 olmak üzere şeker, kızıltaş, ışık taşı tozu, cam şişe, barut, örümcek gözü, çubuk'dan maksimum 2'sini ve seyrek olarak iksir düşürür. Bir köylüye yıldırım düşerse bir cadıya dönüşür.
 • Gümüşbalığı: Genelde oyundaki en sinir bozucu yaratık türüdür. Genelde diğer taşlara göre daha zor ve geç kazılması o taşın içinde gümüşbalığı olması anlamına gelmektedir. Gümüşçün bloğu içinden çıkan bu yaratıklar etrafındaki diğer gümüşçün bloklarını kırarak çoğalabilirler. Pek can götürmeseler bile çok küçük olmaları ölmelerini genelde engeller. Ve kötü bir sesi vardır. Stronghold isimli malikanelerde ve en alt katmanlarda bu taşlar bulunabilir ve görüntü olarak normal taş ve taş tuğlalardan farkları yoktur. Ayrıca end portalının yanında da bunların bir spawneri(canlandırıcı) bulunur. Nadiren sürü halinde yaşadıkları taşların içinde taşları kazarak bulabilirsiniz.
 • Balçık : Düzlüklerde 40. seviyenin altında ve bataklıklarda canlanırlar. Bunları öldürünce çoğalabilirler. En büyüklerin 10, ortaların 6, küçüklerin ise 4 kalp canı vardır. İçinden balçık topu düşer.Şaşkın yüzü vardır.Yeşil renklidir. Yüzeye çıkması için ışık gereklidir. Küçükleri size bir şey yapamaz. Suya düştüğünde dışarı çıkamaz ve yüzemez.
 • Magma Küpü: Nether'de canlanırlar. Balçık ile aynı özelliklere sahiptir. En büyükleri ve büyükleri 3, ortaları 2, küçükleri 1,5 kalp zarar verir. Kırmızı renktedir. Gözleri vardır. Lavdan etkilenmez. Yere düştüklerinde hasar almazlar. Büyüklerini ve küçüklerini öldürdüğünüzde Magma Kremi düşürürler ve Magma Kremi ile Ateş Koruması iksiri yapabilirsiniz.
 • Dev: Zombiye benzer. 150 kalp canı vardır. Zombiye benzese de zombiden daha büyüktür. Oyunda normalde bulunmasına rağmen, canlandırmak için "/summon Giant" kodu gerekir(summon komutu 1.7.2 versiyonunda eklenmiştir). Bunun dışında doğada kendiliğinden canlanamaz. Kodlara göre canlanması için ışık seviyesinin 11'den büyük ve 8'den küçük olması gerekir ancak bu matematiksel olarak imkansızdır. Beta 1.8'de Far Lands kaldırılmadan önce Far Lands'da seyrek olarak çıkabilmekteydi. Nadiren size saldırabilirler. Zırhsız halinizdeyken normal ve zor zorluk derecesinde tek vuruşta bütün canınızı götürebilir. Gün ışığında yanmazlar. Seviye hariç birşey düşürmezler. Sadece bacaklarından hasar alırlar.
 • Zombi Köylü: Zombiler köylülere hastalık bulaşınca oluşur veya Normal Zombilerin %5'i köylü olarak çıkarr. Öldürünce çürük et düşürür. Zombi Köylüleri Patlayıcı Zayıflık İksiri ve Altın Elma (hangisi olduğu farketmez ancak Bloklarla yapılanı kullanmanız 64 Altın Külçesini boşuna harcamanız demektir) kullanarak iyileştirilebilirler. Köylüye Zayıflık İksirini atıp, Altın Elmayla çift tıkladıktan 2-5 dakika kadar sonra köylüye dönüşecektir.
 • Gardiyan: Oyuna 1.8 sürümünde eklenmiştir. Okyanusların altında bulunan Okyanus Anıtlarını korumakla görevlidir. Okyanus anıtlarında yaşarlar. Size ve mürekkep balıklarına saldırırlar. Sinir bozucu bir sesleri vardır. Öldüğünde 0-1 prizmarit kristali, 0-2 prizmarit parçası, 0-1 çiğ balık düşürürler. 15 kalp canı vardır.
 • Elder Gardiyan: Oyuna 1.8 sürümünde eklenmiştir. Her bir Okyanus Anıtında 3 tane bulunur. 40 kalp canı vardır. Rengi beyazdır. Öldürürseniz normal gardiyanların düşürdüklerinin yanında bir de ıslak sünger düşürür. Bir Elder Gardiyan 50 blok mesafedeki oyunculara Madenci Yorgunluğu III efekti verir.
 • Ender Ejderhası:Sadece End'de doğar,doğal olarak 1 tane spawn olur.1.9 sürümünden itibaren birden fazla çağırılabilir.Oyunda yaratılan ilk patron yaratıktır ölünce içinden enderdragon yumurtası düşürür. Ancak kıramazsınız. Yanına bir piston koyup ittirir veya TNT ile patlatırsanız düşer. Öldüğünde +90 level xp kazandırır(Yüksek level iseniz daha az düşer). Ender Dragon yumurtası süs olarak kullanılmaktadır şu ana kadar hiçbir özel kullanımı oyuna eklenmemiştir. Konsol versiyonunda mor renkte özel bir alev topu atar.1.9'da kafası vardır,öldürülmesi daha zordur ve kristalleri demir parmaklık ile kapatılmıştır. Ayrıca Ender Ejderhası artık mor renkte bir top atar ve bunun içinde nefesi vardır.
 • Wither Boss: Oyuna 1.4.5 sürümünde eklenen 2. Patron yaratıktır. Ender Dragon'a nazaran kafataslarını fırlatır. Bir kafatası oyunculara 1-6 arası kalp götürmektedir (Zırh büyülerine göre değişebilir). Üç Wither İskeleti Kafası ve Dört Ruh Kumu ile üretilir. İlk çıktığında patlama yaparak uçmaya başlar ve kurukafa atar. Canı yarıya inerse yere iner ve oyunculara düz olarak saldırır. Fakat zırh efekti +5 eklenir . Bu oranda Ender Dragon'dan çok daha güçlüdür. Ölünce içinden Nether yıldızı düşürür. Bununla fener yaparak kendinize efektler ekleyebilirsiniz. Canlandığında gördüğü her canlıya saldırır. Yere indiğinde oklardan etkilenmez.Hayatta Kalma modunda yapmak için Nether'e gitmeniz gerekir.
 • Katil Tavşan: İlk eklendiğinde seyrek olarak çıkmaktaydı ancak artık sadece komut ile çağrılabilmektedir. Size saldırırlar. Barışçıl modda üstünüze gelirler ama hasar veremezler. Kurtlar ile düşmandır ve kurtlardan güçlülerdir. Bazıları kurtlardan korkar. Şu ana kadar 3 doku değiştirmiştir. /summon'la Tavşan canlanırken RabbitType NBT değerini 99 yaparsanız çıkar.
 • Shulker: 1.9 sürümünde eklenmiştir. Ghast gibi top atarlar. Ancak Shulker'ların topları aynı anda yanlızca bir eksende hareket edebilir. Bu toplara vurabilirsiniz. Vurduğunuzda sekmek yerine direk olarak yok olurlar. Eğer hasar alırsanız uçarsınız ve etkisi geçince yere düşersiniz. Kendilerini kabuğuna saklıyarak koruyabilirler. Bu konumda oklardan hasar almazlar. Enderman gibi ışınlanabilir. Barışçıl modda bile size saldırırlar.Sadece 1.9 sürümünde oyuna eklenen End Şehrinde spawnlanırlar.
 • Endermite:1.8 sürümünde eklenmiştir. İlk eklendiği zaman Gümüşbalığının mor hali idi fakat güncelleme ile daha küçük hale getirildi. Işınlanamaz. Canlandıktan 2 dakika sonra kaybolur. Ender İncisi kullandığınızde %5 ihtimalle canlanır.

Yarı Saldırgan Yaratıklar

 • Enderman: Işınlanma özelliğine sahip bir yaratıktır. End'de ve dünyada canlanırlar. Eğer su veya lava değerse canı azalır (hasar alır) ve ışınlanır. Boyu diğer yaratıklardan uzundur, yaklaşık olarak üst üste koyulmuş 3 blok kadardır. Gözüne baktığınızda, üzerine ok fırlattığınızda veya vurduğunuzda saldırır. Öldürürseniz ender incisi düşürür. Ender incisinin özelliği ise fırlatılırsa düştüğü yere sizi ışınlamasıdır fakat 2,5 kalp hasar alırsınız. Ender incisini ender gözü yaparsanız fırlatınca gittiği yeri takip edin bir portal bulacaksınız. Bu portala ender gözlerini koyun. Portalın içine atlayınca sizi End'e götürür. Endermanlar, kafanıza balkabağı takarsanız ya da gözlerine bakmazsanız size saldıramazlar. Enderman'lara kılıçla saldırırken gövdesine veya kafasına nişan alırsanız ışınlanır. Fakat ayağına nişan alırsanız ışınlanmaz. Ok atmaya kalkarsanız kesinlikle ışınlanır ve size saldırmaya başlar. Enderman sesleri aslında ters-çevrilmiş(hepsi değil) ve tizleştirilmiş İngilize kelime veya kelime guruplarıdır.
 • Örümcek:Öldürürseniz ip ve örümcek gözü düşürür. Dünya'da canlanırlar. Örümcekler ürkütücü bir şekilde saldırır. Ayrıca gün ışığında hiçbir örümcek size saldırmaz. Bu yüzden yarı saldırgan yarı pasif yaratıklardır. Canı bizden ve zombi gibi canavarlardan 4 can (2 kalp) daha azdır. Duvarlara tırmanabilirler ve her zaman zıpladığı için okla vurulması zor olup ekstra hasar verebilir. Tek blok yüksekliği ve iki blok genişliğindeki aralıklardan geçebilirler.
 • Zombi Domuzadam: Nether'da canlanırlar. Lava karşı dayanıklılardır. Eğer ona saldırırsanız grup halinde size saldırmaya başlar. Öldürünce çürük et, altın parçası, nadiren altın kılıç ve altın külçesi düşürür. Ayrıca domuza yıdırım düşerse domuz,zombi domuzadama dönüşür.
 • Mağara Örümceği:Yalnızca terkedilmiş madenlerde(Abandoned Mineshaft) canlanır. Sizi ısırdıklarında zehirlenirsiniz. Bu zehir 7-15 saniye sürer. Bu örümcekler normallerinden daha küçüktür. Aynı zamanda 1 blok olan boşluk olan yerlerden dahi geçebilirler. Normal örümcek gibi duvarları tırmanma özellikleri vardır.
 • Kurt: Evcilleştirilebilirler. Kemik ile kurda sağ tıkladığınızda evcilleşirler fakat tek kemik her zaman yetmeyebilir. Vahşi bir kurda vurursanız size kızar ve eğer barışçıl zorluk modunda değilseniz size saldırır. Evcil kurtlar sizi takip eder ve eğer ondan uzaklaşırsanız yanınıza canlanır, yalnız kurta sağ tıklayarak onu oturtursanız sizi takip etmez. Kurtlar creeper hariç tüm yaratıklara ve yaratık olmasa bile sizin saldırdığınız ve size saldıran tüm yaratıklara saldırır. Öldürdüğünüzde bir şey düşürmez. Boyanız varsa tasmasının rengini istediğiniz boyayla boyayabilirsiniz. Kurtlar; Koyunlara, Normal ve Katil Tavşanlar ile İskeletlere düşmanlardır. Katil Tavşanlar Kurtlara saldırabilir hatta öldürebilir. İskeletler ise Kurttan Kaçar. Eğer sudaysa ve çıkarsa silkelenirler. Bir yerde 4 veya 5 tane kurt olabilir. Kurt sürüsünden 1 kurda saldırdığınızda Zombi Domuzadam gibi grup halinde size saldırırlar. Barışçılda hasar vermezler.
 • Demir Golem: 4 Demir bloğu ve Bal Kabağından yapılır. Creeper ve Ghast dışında bütün yaratıklara saldırır ve çok güçlüdür. Ayrıca köylerde canlanabilirler. Ellerine gül alabilirler. 3-5 demir ve 0-2 gül düşürürler. 100 kalbi vardır.Doğal olarak spawnlandığında köylüye veya kendisine saldırırsanız zırhınız olsa bile kolaylıkla sizi öldürebilir. Oyunda sizi koruyabilen en güçlü yaratıktır.

Pasif Yaratıklar

 • Tavuk: Tavuklar her 5-10 dakikada bir yumurtlar. Yumurtayla sağ tık yapınca 1/8 ihtimalle 1 civciv, 1/32 ihtimalle bir yumurtadan 4 civciv çıkar. Öldürürseniz 1 çiğ tavuk eti ve 0-2 tüy düşürür. Çiğ tavuk etii yerseniz yerseniz %30 ihtimalle yarım dakikalığına mideniz bulanır. Tüyler ile de ok yapabilirsiniz. Tohum yerler. Leoparlar evcil değillerse tavuklara saldırırlar. Yere düşerken kanatlarını çırparlar ve düşme hasarı almazlar. Minecraft'ın ilk yaratıklarındandır.
 • İnek: Herhangi bir kılıçla ya da elinizle öldürdüğünüzde size pişmemiş inek eti ve deri parçası verir. Boş kova ile gelip üzerine tıkladığınızda süt verir. Ateşte öldüklerinde hazır olarak pişmiş inek eti verir. Buğday yerler. Minecraft'ın ilk yaratıklarındandır.
 • Koyun: Öldürüldüğü zaman 1 adet yün verir fakat makas ile kırparsanız 1-3 adet yün elde edersiniz. Renkli yün elde edebilmek için renklere sahip olmalısınız eğer ki renge sahipseniz koyunun üzerine o renk ile tıklamanız yeterli olacaktır. Ayrıca koyunlar beyaz dışında kahverengi, koyu ve açık gri, veya pembe renkte canlanabilirler. Pembe koyunlar diğerlerine göre çok seyrek canlanır. Kurtlar evcil değilse koyunlara saldırır. Buğday yerler. Ayrıca 1.8 sürümünden itibaren öldürdüğünüzde mutton (koyun eti) vermektedir. Koyun etinin çiğ olanı 2, pişirilmişi ise 6 açlık barı doldurur. İsim etiketine "jeb_"(Tırnak işareti hariç) adını koyarsanız, koyun rengarenk olur. Minecraft'ın ilk yaratıklarındanıdır.
 • Domuz : Domuzları keserseniz 1-3 arası çiğ domuz eti elde ederseniz. Ateşte yanan domuzdan pişmiş domuz eti (Pirzola) düşer. Üzerine binebilirsiniz. Binebilmek için eğere sahip olmalısınız. Eğerler gizli madenlerdeki, zindanlardaki, nether forestlerdeki, templelerdeki sandıklarda nadiren çıkabilir. Bir domuza bindikten sonra havuç oltası yapıp havucu tuttuğunuz yöne domuzun gitmesini sağlayabilirsiniz. Havuç yerler.Binilebilen 4 hayvandan biridir.Minecraft'ın ilk yaratıklarındandır.
 • Mööntar: Kırmızı renkte üzerinde mantar olan inektir. Mantar Biyomlarında bulunur, inek ile aynı düşürme olaylarına sahiptir; fakat elinize kase alıp tıklarsanız mantar güveç, kova ile tıklarsanız süt elde edersiniz. Makas ile sağ tıklarsınız mantar düşürür ve normal ineğe dönüşür.
 • At: Oyuna 1.6 versiyonunda eklenmiştir. Evcilleştirilmek için birkaç kez üzerine binmek gerekir. Sonra kendiliğinden evcilleşir. Eyer olmadan binilebilir fakat evcil değilse şahlanarak sizi üzerinden atar. Ayrıca eyer olmadan kontrol edemezsiniz. Evcillerine zırh giydirilebilir. Çeşitleri vardır. Düzlüklerde vahşi olarak bulunabilir.Kodlar ile iskelet at ve zombi at canlandırabilirsiniz.
 
Eşek
 • Eşek: At ile birlikte eklenmiştir. Ayrıca çağırı bulunmaz, at çağırdığınızda seyrek olarak gelir. Zırh giyemezler. Fakat üzerlerine sandık yerleştirebilirsiniz. Düzlüklerde vahşi olarak bulunabilir. Atlardan daha yavaşlardır.
 • Katır: At ile Eşeğin çiftleşmesiyle olur fakat katırlar çiftleşemez. Eşekten hızlı olup Attan daha yavaştır ve kulakları attan daha uzun eşekten daha kısadır. Zırh giyemez. Sandık yerleştirilebilir. Atlar ve Eşekler çiftleşmek için Altın Havuç yerler.
 • Leopar: Yağmur ormanlarında yaşayan benekli kedidir. Evcilleştirilmesi biraz zordur balığı elinize alıp hiç kıpırdamadan kedinin size yaklaşmasını,balığı aldıktan sonra sizi sevmesini sağlamalısınız . Kediler evcil haldeyken 3 değişik tipe bürünebilirler. Evcil olmadıkları zaman sizden kaçarlar. Ayrıca leoparlar tavuklara saldırırlar. Creeperlar leopardan korkarlar yanınızda bir kedi varsa creeperlar size yaklaşmaz. İngilizcede aslında "Oselo(Ocelot)" olarak geçer ki bu tür leopardan farklı ve daha küçüktür.
 • Ahtapot: Göllerde okyanuslarda hatta çok küçük ihtimaller ile küçük su birikintilerinde yaşarlar. İçlerinden mürekkep kesesi adı verilen madde elde edilir. Siyah boya olarak kullanılır. Yazı yazmak için kitap, tüy ve mürekkep kesesi ile birleşince kitap ve kalem oluşur. Bununla kitap yapabilirsiniz. Adı Türkçe dil ayarında ahtapot olarak geçer ancak İngilizcesi olan "Squid" aslında Mürekkep Balığı demektir.
 • Yarasa: Uçan bir karakterdir. Mağaralarda, cadı evlerine ve karanlık seviyesinin düştüğü kapalı ortamlarda bulunur. Size zarar vermezler fakat ürkütücüdürler ve öldürdüğünüzde bir şey düşmez.
 • Köylü : Köylerde yaşarlar. Köylünün işine göre değişen (Büyücü, Kasap, Kütüphaneci, Çiftçi, Demirci) köylüler bulabilirsiniz . Bu köylüler ile zümrüt karşılığı eşya ya da eşya karşılığında zümrüt elde edebilirsiniz. Köylüler Zombilere karşı savunmasızlardır ve Zombi Köylü adı verilen yaratığa dönüşebilirler. Köyler Düzlük, Savan ve Çöllerde bulunur. Düzlük ve Savan köyleri Tahta ve Kırıktaş içerirken, Çöl Köyleri Kumtaşından yapılmadır. 1.8'den itibaren çiftçi köylüler boş tarım arazilerine buğday, havuç, patates ve 1.9'dan itibaren turp diker ve bu bitkileri toplar. 1.8 öncesinde köylüler şu şekildedir.
  • Rahip: İksir, ışıktaşı, kızıltaş satarlar alet veya zırh büyülerler.
  • Kasap: Deri zırh, eyer, ya da pişmiş et satarlar. Çiğ et alırlar.
  • Demirci: Demir veya elmas eşya ya da zırhlar verir.
  • Kütüphaneci: Kitapık, büyülü kitap veya kalın cam satar. Kağıt, normal veya yazılı kitap alırlar.
  • Çiftçi: Karpuz veya ekmek satar. Pişmiş balık, çiğ tavuk, buğday veya yün alırlar. 10 çakıl ve zümrüte 4-5 çakmaktaşı verebilirler.
 • 1.8 sonrasında köylülere alt türler ve tier sistemi eklenmişir. Tier sistemi ile bir Köylü ilk başta yanlızca Tier 1 alışverişine açıktır ve ileriki Tierler ticaret yaptıkça açılır. 1.8 sonrasındaki Köylüler şunlardır.
  • Çiftçi: Kahverengi Kıyafetleri vardır. Tier 1'de 18-22 Buğdaya veya 15-19 Patates veya Havuca 1 Zümrüt verir. 1 Zümrüte 2-4 Ekmek satar. Tier 2'de 8-13 Kabağa 1 Zümrüt verir. 1 Zümrüte 2-3 Balkabağı Turatası satar. Tier 3'de 7-12 Karpuz Bloğuna 1 Zümrüt verir. 1 Zümrüte 5 Elma satar. Tier 4'de 1 Zümrüte 6 Kurabiye veya 1 Pasta satar.
  • Çoban: Kahverengi Kıyafetleri vardır. Tier 1'de 16-22 Yüne 1 Zümrüt verir. 3-4 Zümrüte 1 Makas satar. Tier 2'de 1-2 Zümrüte 1 Renkli Yün verir.
  • Balıkçı: Kahverengi Kıyafetleri vardır. Tier 1'de 6 Çiğ Balık ve 1 Zümrüte 6 Pişmiş Balık, 15-20 İp veya 16-24 Kömüre 1 Zümrüt verir. Tier 2'de 7-8 Zümrüte 1 Büyülü Olta satar.
  • Okçu: Kahverengi Kıyafetleri vardır. Tier 1'de 15-20 İpe 1 Zümrüt verir. 1 Zümrüte 8-12 ok verir. Tier 2'de 10 Çakıl ve 1 Zümrüte 6-10 Çakmaktaşı verir. 2-3 Zümrüte 1 Yay satar.
  • Kasap: Beyaz Önlüğü vardır. Tier 1'de 14-18 Çiğ Tavuk veya Domuz Etine 1 Zümrüt verir. Tier 2'de 16-24 Kömüre 1 Zümrüt verir. 1 Zümrüte 5-7 Pişmiş Domuz veya 6-8 Tavuk Eti satar.
  • Deri İsçisi: Beyaz Önlüğü vardır. Tier 1'de 9-12 Deriye 1 Zümrüt verir. 2-4 Zümrüte 1 Deri Pantalon satar. Tier 2'de 7-12 Zümrüte 1 Büyülü Deri Zırh satar. Tier 3'de 8-10 Zümrüte 1 Eğer satar.
  • Kütüphaneci: Beyaz Kıyafeti vardır. Tier 1'de 24-36 Kağıda 1 Zümrüt verir. 5-64 Zümrüte 1 Büyülü Kitap satar. Tier 2'de 8-10 Kitaba 1 Zümrüt verir. 10-12 Zümrüte 1 Pusula ve 3-4 Zümrüte 1 Kitaplık satar. Tier 3'de 2 Yazılı Kitaba 1 Zümrüt verir. 10-12 Zümrüte 1 Saat ve 1 Zümrüte 3-5 Cam satar. Tier 4 ve 5'de 5-64 Zümrüte 1 Büyülü Kitap satar. Tier 6'da 20-22 Zümrüte 1 İsim Etiketi satar.
  • Zırh Ustası: Siyah Önlüğü vardır. Tier 1'de 16-24 Kömüre 1 Zümrüt verir. 4-6 Zümrüte 1 Demir Kask satar. Tier 2'de 7-9 Demir Külçesine 1 Zümrüt verir. 10-14 Zümrüte 1 Demir Zırh satar. Tier 3'de 3-4 Elmasa 1 Zümrüt verir. 16-19 Zümrüte 1 Büyülü Elmas Zırh satar. Tier 4'de Ayrı ayrı olarak Zincir Zırh Seti satar.
  • Silah Ustası: Siyah Önlüğü vardır. Tier 1'de 16-24 Kömüre 1 Zümrüt verir. 6-8 Zümrüte 1 Demir Balta satar. Tier 2'de 7-9 Demir Külçesine 1 Zümrüt verir. 9-10 Zümrüte 1 Büyülü Demir Kılıç satar. Tier 3'de 3-4 Elmasa 1 Zümrüt verir. 12-15 Zümrüte 1 Büyülü Elmas Kılıç ve 9-12 Zümrüte 1 Büyülü Elmas Balta satar.
  • Alet Ustası: Siyah Önlüğü vardır. Tier 1'de 16-24 Kömüre 1 Zümrüt verir. 5-7 Zümrüte 1 Büyülü Demir Kürek satar. Tier 2'de 7-9 Demir Külçesine 1 Zümrüt verir. 9-11 Zümrüte 1 Büyülü Demir Kazma satar. Tier 3'de 3-4 Elmasa 1 Zümrüt verir. 12-15 Zümrüte 1 Büyülü Elmas Kazma satar.
  • Rahip: Pembe Kıyafeti vardır. Tier 1'de 36-40 Çürük Et veya 8-10 Altın Külçesine 1 Zümrüt verir. Tier 2'de 1 Zümrüte 1-4 Redstone veya 1-2 Lapis Lazuli satar. Tier 3'de 1 Zümrüte 1-3 Işıktaşı ve 7-11 Zümrüte 1 Ender Gözü satar. Tier 4'de 3-11 Zümrüte 1 Tecrübe İksiri satar.[2]
 • Tavşan: 1.8 sürümünde eklenmiştir. Öldürüldüklerinde Tavşan Eti, Tavşan Postu ve seyrek olarak Tavşan Ayağı düşürürler. Tavşan Ayağı ile Sıçrama İksiri yapabilirsiniz.
 • Kardan Adam: 2 kar bloğu ve üstüne balkabağı koyunca oluşur. Yaratıklara kartopu atar ve üzerinden geçtiği yerleri karla kaplatır. 4 canı (2 kalp puanı) vardır. Enderdragon ve Blaze hariç hiçbir canavara zarar veremez ancak saldırmaya çalışır. En güçsüz saldırgan yaratıkdır. Sıcak biyomlarda (çöl, nether vb.) hasar alırlar.