İskoçya'da Eğitim Almak İsteyenler İçin Bilgiler

GERİ
19 March Saturday 2016
1797

İskoçya’ya Genel Bakış

İskoçya, Birleşik Krallığı oluşturan 4 ülkeden birisidir. İskoçya, İngiltere'den sonra en fazla nüfusa sahip olan 2. Birleşik Krallık ülkesidir. Üçte birini kapladığı Britanya adasının en kuzeyinde yer alır. Güneyde İngiltere’ye komşu olan ülkenin doğusunda Kuzey Denizi, batısında ise Atlantik Okyanusu yer almaktadır.

İskoçya uzun yıllardır kahramanlık öyküleri, vahşi ve doğayla iç içe hayatı ve muhteşem manzaraları, romantik insanlarıyla tanınan bir ülke olmuştur, İskoç mirası yüz yıllar öncesinden kalma gelişen bir sanat sahnesi gibidir. Beyaz kumlu plajları, korunma altındaki köy ve kayalıklardaki çizgi sahil şeritleriyle İskoçya nefes kesen göllere ve aynı zamanda zirvelere sahiptir.

İskoçya’da 2 büyük şehir vardır. Glasgow ve Edinburgh. Her iki şehirde de ziyaretçiler şehir merkezlerinde galeriler, müzeler, mağazalar ve restoranları ziyaret edebilir canlı gece hayatına katılabilir.

Tarih öncesi kaleler, taşlar ve mezarlıklar keşfedilmek için İskoçya, geçtiğimiz yıllarda UNESCO tarafından korunma altına alınmıştır. Özellikle doğaseverler için Higlands ve Hedribes bölgesi kartal, balina ve yunusları görmek için muhteşem bölgelerdir.

İskoçya’nın güney kısmı ovalardan, bataklık ve pastoral manzaralardan oluşur, ülke nüfusunun büyük bir kısmı bu bölgede yoğunlaşmıştır. Kuzey Highlands, Grampian ve Ben Nevis bu bölgededir. İskoçya, son derece güzel kıyı şeridi ile Kuzey ve Batı olmak üzere kıyı şeridinde konumlanmıştır. Özellikle batı yakasında birçok ada barındırmaktadır. İskoçya bağımsız bir ülke olmasa da kendine ait bir bayrağı, başkenti ve parlamentosu vardır. İskoçlar, kendi kültürlerine ve geleneklerine bağlı, geçmişlerini sürekli canlı tutan, tarihe önem veren bir millettir. Başkent Edinburgh, Orta Çağ’dan kalma kaleleri, tarihi binaları ve doğal güzellikleri olan bir şehirdir.

Boat House, Yazlık, Sular, Göl, Iskoçya, Mavi, Renk

Kısa Kısa İskoçya

Nüfus: 5.295.000

Başkent: Edinburgh

Para Birimi: İngiliz Sterlini

Telefon: Ülke kodu 44, Türkiye 0090 + alan kodu ve telefon numarası ile aranır.

Saat Farkı: -2 saat

Uçuş Süresi: İstanbul - Edinburgh arası uçakla 6 saat

Acil Telefonlar: Ambulans, İtfaiye ve Polis Ortak Çağrı Numarası 999

Elektrik: 220 V, 50 Hz’dir.

İskoçya Vizesi

Eğer İngiltere dışından geliyorsanız ve İskoçya'da okumak istiyorsanız, bir öğrenci vizesine başvurmanız gerekmektedir. Avrupa Birliği'ne üye olan bir ülkeden gelen öğrencilerin, İskoçya'da eğitim için vize almasına gerek yoktur. Tüm diğer ülkelerden gelen öğrencilerin İskoçya'da eğitim için vize başvurusu yapması gerekmektedir.

Eğer 18 yaşın üzerindeyseniz ve en fazla 6 ay süreyle İngiltere'de eğitim almak istiyorsanız, bir öğrenci olarak vize alabilirsiniz. Bir İngilizce dil kursuna gidecekseniz kadar 11 ay kalabilirsiniz.

iskoçya

Çalışma İzni

Öğrenciler okurken haftada 10 saat part-time çalışma iznine sahiptir.

Yaşam Maliyetleri

Ülkede yaşam son derece ucuzdur. Kampüs konaklaması haftalık 88 GBP, özel sektörde kiralar ise haftalık 60 GBP civarındadır.

İskoçya Hava Durumu

Üç tarafı denizle çevrili olan İskoçya'nın iklimi, Britanya ortalamasına göre oldukça sert ve soğuktur. Körfezden akış nedeniyle, yağış oranı Londra’dan biraz daha fazladır. En sıcak aylar olan Temmuz ve Ağustos’ta ortalama hava sıcaklığı 15-20 °C olarak seyreder.

İskoçya Sağlık Bilgileri

İskoçya’da sağlık hizmeti ücretsizdir. Sadece diş hekimi için hizmet bedeli ödenmektedir. Sağlık sisteminden yararlanmak için kayıt olunmalıdır. Kayıt olmak için İskoçya’da size en yakın olan sağlık kuruluşuna gidip kayıt olabilirsiniz.

Popüler Kentler

Edinburgh, Perth, Glasgow, Stirling İskoçya’nın başlıca şehirleridir.

Görülecek Yerler

Glasgow Sanat Okulu, Kelvingrove Sanat Galerisi ve Müzesi, Sharmanka Kinetik Tiyatrosu, Buchanan Sokağı, Britanya Kraliyet Yatı İskoçya’da görülecek başlıca yerlerdir.

İskoçya’da Eğitimin Avantajları

  • Eğitim sistemi olarak mükemmelliği yakalamış tüm dünya da örnek alınan sistemler geliştirmişlerdir.
  • İskoçya Üniversitelerinden birinden mezun olduğunuz takdir de ülke de kalıp çalışma hakkınız olmaktadır.
  • Eğitim sistemlerimize yakın ama daha profesyonel boyutta eğitim verilmektedir.
  • Uluslararası okul eğitimini dünyaya tanıtmada dünyadaki ilk ülkedir.
  • Eğitim alanında İskoçya'nın yüksek kalitesi ve mükemmelliği dünya çapında bilinir.

Iskoçya, Ekip Amblemi, Rugby, Amblem, Birleşik, Takım

İskoçya’nın eğitim sistemi İngiltere’yle genel olarak aynı özelliklere sahiptir. Ancak belli başlı bazı farklılıklar görülmektedir.


İskoçya Eğitim Sistemi
Lisans derecesi 4 yıl sürmekte olup İngiltere gibi A Level yerine SCE(İskoçya Eğitim Sertifikası) verilir.
A Level eğitim, 2 yıllık bir eğitimken SCE, bir yıllık bir eğitimdir.
Yüksek öğrenime girmek için 13 yıl eğitim görme şartı isteyen İngiltere’nin aksine İskoçya’da 12 yıl eğitim görmek yeterlidir.

İskoçya’da üniversitelerin yanında yükseköğrenim veren farklı okullarda bulunmaktadır. Bu okullarda pratiğe yönelik dersler verilip mesleki ağırlıklı çalışmalar yapılmakta ancak son zamanlarda lisans eğitimi verilmektedir.

İskoçya’nın Eğitim Sistemi
İskoçya’nın eğitim sisteminde diğer ülkelere göre bazı farklılıklar görülür. İskoçya’da lisans eğitimi 3 yıldır. Türkiye’de lise bitirip İskoçya’da eğitim görmeye giden bir kişi önce hazırlık eğitimine tabi tutulur. İskoçya’da lise mezunları A Level denilen bir eğitime tabi tutulur sonrasında üniversite eğitimi alırlar. Türkiye’deki lise mezunları, İskoçya’da üniversite eğitimi almak istediklerinde A Level düzeyinde kabul edilmediklerinden Foundation eğitimine alınırlar.

A LEVEL
Üniversite eğitimine başlayabilmek için zorunlu bir eğitimdir. İki yıl görülen bu eğitimin ardından 3 yıl süren üniversite eğitimi gelir. A Level eğitimi, önlisans eğitimi gibidir. 3’er aylık dönemler halinde 5 veya 6 dönem sürer. A Level programı sonunda, öğrenciye aldığı her derse karşılık bir diploma verilir. (İletişim diploması, ekonomi diploması,...) A Level, bir çeşit üniversiteye hazırlık programıdır. Bu yüzden öğrenciler, üniversitede okumak istedikleri bölüme yönelik dersler almalıdırlar.

A Level’a başvuru için gerekli olanlar;
Lise diploması
Yüksek not ortalaması
Referans mektubu
TOEFL ya da IELTS sınav sonucu
Şimdiye kadar aldığınız serifikalar
Transkript belgesi
Geleceğe yönelik beklentilerinizi, ideallerinizi anlattığınız bir yazı

İskoçya eğitim sisteminde varolan diğer bir farklılık ise, Foundation sistemine yöneliktir.


FOUNDATION
Foundation sistemi, A Level ‘a alternatif olarak sunulan bir eğitimdir. Bir yıl süreyle hem dil dersleri hem de üniversiteye yönelik dersler görülmektedir. Ancak bu eğitimin sonunda her istediğiniz üniversiteye geçiş yapamazsınız. Çoğu üniversite, giriş koşulunda A Level eğitimi şart koşmaktadır.

Foundation eğitimi için, İngilizce bilginizin de yeterli düzeyde olması gerekmektedir. Kısacası foundation eğitimi, yoğunlaştırılmış A Level eğitimidir. Ancak onun yerine geçmez. Bu yüzden Foundation eğitimi almadan önce, hangi üniversiteye geçmek istediğinizi ve o üniversitede bu eğitimin tanınıp tanınmadığını öğrenmelisiniz.

Foundation eğitimi sırasında, Mühendislik, Fen Bilimleri ve Eczacılık, İşletme, Muhasebe ve Ekonomi, Hukuk, Sosyal Bilimler, Psikoloji ve Medya, Sanat ve Tasarım, Bilgisayar Bilimleri üzerine eğitim alınabilir. Üniversitede de aynı bölümlere devam edilmektedir.

Edinburgh, Iskoçya, Binalar, Şehir, Dağlar, Vista, Road

Iskoçya, Heykel, Robert, Bruce, Kral, Wallace, Anıt

Bbc, Iskoçya, Ofis, Glasgow

Edinburgh, Iskoçya, Peyzaj, Şehir, Yollar, Mimarlık

Iskoçya, Edinburg, Eski Town, Köprü

Yayla Sığır Eti, Yayla Sığır, Kyloe, Iskoç Hochlandrind