Kelime Bulutlarıyla İngilizce Öğrenin: TAGUL

GERİ
18 March Friday 2016
1966

Kelime bulutu olarak nitelendirebileceğimiz Tagul programı, bir yazı içinde geçen kelimelerin sık tekrarlananlarını seçerek, bunları şematik düzeyde bir araya getiren tekniktir. Bir konu içerisinde yer alan terimlere dikkati çekmek ve gerekli bilgiler içeren doküman elde etme kolaylığı sağlayan, tasarımlarını tamamen kullanıcının görsel zenginliğine bırakan bir programdır. tagul.com sitesini İngilizce kelime gruplarını, sıfatları, zarfları vs. öğrenmek için kullanabilirsiniz.

Tagul’un diğer kelime bulut oluşturma araçlarından farkı ne diye soracak olursanız, Tagul içerisinde çok fazla şekil barındırıyor ve daha canlı kelime bulutları oluşturmanıza imkan sağlıyor. Ayrıca sınırsız sayıda kelime ekleme imkanı da sunarak eklediğiniz bu kelimelerinize link bile verme imkanı sağlıyor.

 

 

 

 

 

 

 

Etiket Bulutlarını Okullarda Nasıl Kullanabilirsiniz?

1. Öğretmenler senenin başında öğrencilerinin herhangi bir konu veya dersle ilgili duygularını öğrenmek için onlardan kelime bulutları oluşturmalarını isteyebilir. Sene sonunda bir kez daha aynı işlem yapıldığında karşılaştırma olanağı sağlar. Ayrıca yazdırılıp sınıf duvarına asılabilir.

2. Öğrenciler araştırma projeleriyle veya ödevleriyle ilgili kelime bulutları oluşturabilir. Bunlar da yazdırılıp sınıf duvarına asılabilir.

3. Öğretmenler sınıftan beklentilerini ve öğrencilerin uymaları gereken kuralları anlatan bir kelime bulutu oluşturabilirler. Öğrencilerin sürekli görecekleri bir yere asıldıklarında herkes ayağını denk almış olur!

4. Öğrencilerden korkularını ve onları rahatsız eden durumları anlatan kelime bulutları hazırlamaları istenebilir. Böylece sorunlarını anlattırmanın eğlenceli bir yolu bulunmuş olur.

5. Öğretmenler öğrenciler için karnelere yazdıkları yorumları kelime bulutları şeklinde hazırlayabilirler. Yani öğrenci değerlendirmesinde kullanılabilir!

6. Öğrenciler İngilizce, Tarih, Coğrafya vb. tüm dersleri öğrenmek için kelime bulutlarından yararlanabilirler. Okul idaresinin etkili kelime bulutlarını okulun değişik yerlerine asması da işleri kolaylaştıracaktır.

7. İlham verici ve iyimser kelime bulutları oluşturularak öğrenciler çalışmaya teşvik edilebilir.

 

 

Tagul Nasıl Kullanılır?