Bunu bir daha gösterme

Bir Bilen Anlatıyor: Çıtır Patates Kızartması Tarifi

GERİ
18 March Friday 2016
1736

 

Malzemeler :
5 Adet orta boy patates,
1 su bardağı un,
Tuz,
Kızartmak için sıvı yağ.


Patates Kızartması çok sevilir. Özellikle de sıcak ve Çıtır çıtırsa. Ama yağlı olması her zaman aman bu kadar yeter çok yemeyelim düşüncesiyle keyfi yarıda bıraktırır. İyi bir Patates kızartmasında yalnızca 2 özellik aranır. Az yağ çekmesi ve Çıtır Çıtır olması. Aslına bakarsanız bu iki özellik de aynı sayılabilir. Patates çıtır çıtır değilse eğer çok yağ çekmiş demektir. Aradığımı ikinci özellik zaten az yağ çekmiş olmasıydı. Temelde iyi bir patates kızartmasından tek beklentimiz az yağ çekmesidir kısacası.
Ben bunun çözümünü patatesleri una bulamakta buldum. İşe de yaradı. Ama bunun dışında dikkat etmeniz gereken birkaç püf noktası daha var patates kızartmalarınızın çıtır çıtır olması için;


- Öncelikle patateslerinizin taze olması lazım. Beklemiş ve yumuşamış patatesleri ne yapsanız çıtır çıtır olmazlar.
 

- İkincisi yağınızı iyi kızdırmanız lazım. Soğuk yağın içine atılan patatesler yağ kızana kadar çok yağ çekerler içlerine. Ama patateslerin içinin iyi pişmiş olması için de sürekli yüksek ısıda tutmayın. Yağı kızdırdıktan sonra altını orta ısıya getirebilirsiniz. Aksi takdirde dışı hemen pişip içi çiğ kalır. Baktınız bir türlü pişmek bilmiyorlar, yumuşamaya başladılar, altını biraz açın. Kısacası patateslerin durumuna göre ısıyla sürekli oynayın.
 

- Üçüncüsü patateslerinizi kızarttıktan sonra kağıt havlu üzerine değil süzgeç üzerine almanız lazım. Kağıt havlu fazla yağı emiyor gibi görünse de aslında yağı patateslerin altında biriktirir ve patateslere geri verir. Ağrıca altında hava dolaşımı olmayan patatesler kendi sıcaklıkları ile de yumuşarlar beklerken. Süzgece koyduğunuz takdirde fazla yağ patateslerle bir daha temas etmeyecek şekilde süzülür. Aynı zamanda alt tarafta hava dolaşımına imkan vererek patateslerin yumuşamasını engeller.
 

Afiyetle kalın... Kevserin Mutfağı