Beatles Albümlerini Röntgen Filmlerinden Dinleyen Ruslar

GERİ
04 March Friday 2016
1445

Pek Gülmeyen Ruslar 

Ruslar buz gibi suratlı olmalarıyla bilinirler. Pek gülmediklerini düşünürüz. Bunun sebebi okullarda onlara ciddi olmaları ve gülmemelerinin öğretilmesiymiş. Yolda yürürken birine gülümseyerek selam vermek samimi gelmediği için selamlaşırken de bu yüzden gülümsemiyorlarmış. İnternette de gülmüyormuş Ruslar... Gülen adam emojisini kullanmıyormuş Ruslar! Yani :) yerine sadece parantez kullanıyormuş Ruslar. Ne kadar çok parantez varsa o kadar çok eğlendim.. )))))))

 

Sen İste Elbet Bir Yol Bulunur. 

Dağıtımı yasak Beattles plaklarını Ruslar yıllarca röntgen filmlerine basmışlar! Ciddi görünümlü Rusların yanısıra eğlenceli tiplerde var demek ki! Leğen kemiğinin röntgen filmine Beattles'ın, Ella Fitzgerald'ın plaklarını "kazıyan" Rus zekası dünyayı şaşırtmaya devam ediyor. Ülkenin tamamı okuma yazma bilen ve eğitimli kişiler olunca, Moskova'da tıp fakültesi okuyan öğrenciler 1950'li yıllarda yasak şarkıları ve albümleri dinlemenin zekice bir yolunu bulmuşlar. Hastanelerde yakılmak üzere biriktirilen röntgen filmleri toplu halde ücretsiz alınıp onbinlerce plak el altından tüm ülkede çoğaltılıp yayılmış. Özellikle Rusya'nın dünyaya açıldığı 1990'lardan sonra bu durumdan dünyanın da haberi olmuş. Rusya'ya turistik ziyarete gidenler bit pazarlarında röntgen filmlerinin satıldığını görüyor ve ilgilerini çekiyormuş. Röntgen filmlerinden gelen uzak ve buğulu ses sonrasında birçok yerde dinlenir olmuş Batı'da da.

Hayranları bu albümlere "kemiklere işlenmiş müzik" anlamına gelen "music on the bones" diyorlarmış.

The x-ray pressing of Ella Fitzgerald’s Lullaby of Birdland.

 

Misafirliğe Eli Boş Gitmek

Rusların pek hoş karşılamadıkları bir durum da davetli olduğunuz bir yere eli boş gitmekmiş. Çikolata, çiçek (3,5,7,9,... 21 - tek sayı olmak durumunda) ve çocuklar için oyuncak kabul edilebilir hediyeler arasındaymış. Sizi davet eden kişi en iyi ikramlarını hazırladığı için sizin onlara eli boş gitmeniz umursamazlık ve kabalık olarak görülüyormuş.

 

Eve Girerken Ayakkabıları Çıkarmak

Belli ki bu adet bize Ruslardan bulaşmış. Rus ve Asya kültüründe eve girerken ayakkabılar çıkarılır, yerine terlik giyilir. Bazı misafirler kendi terliklerini ve içerde giyilmek üzere aldıkları ayakkabılarını yanlarında getirirlermiş. 

 

İçerde Islık Çalmamak 

Ruslar batıl inançlar konusunda epey sıkıntılı bir millet. Birçok batıl inançları varmış. Bunlardan biri de evde ıslık çalınmamasıymış. Bunun fakirlik getireceğini ya da eve hamam böceklerini çekeceğini düşünüyorlarmış. Bizde de var bu batıl inanç bazı yerlerde!

 

Masanın Köşesine Oturan 7 Yıl Evlenemez

Evet, yemek yediğiniz masanın köşesine oturmak da Ruslar için bir batıl inanç. Masanın köşesine oturanın hiç evlenemeyeceğine ya da 7 sene bekar kalacağına inanıyorlarmış. 

 

Biten Vokta Şişesi Yere Konur. Neden?

Votka kelimesinin SU anlamına geldiği Rusya'da biten votka şişesi yere konur, ondan sonra yeni şişe açılırmış. Boş bir votka şişesini masanın üzerinde gören bir Rus ürkebilirmiş! Dikkat! Bu arada Rusya'da yılda 500,000 kişinin alkıl-bağlantılı sebeplerle öldüğünü hatırlatmakta yarar var.

 

Rusya'da Bıçağı Yalamayın

Bıçağın üzerinde kalan yemek artıklarının yalanmasını hoş karşılamıyormuş Ruslar. Kaba bir hareket ve zalimlik işareti olarak görülüyormuş. Pastayı kestiğiniz bıçağı neden yalıyorsunuz ki? Yamyam mısınız? 

 

Ruslar Resmi ve İyi Giyinir

Ruslar farklı ortamlara göre farklı elbiseler giyen bir millet. Alışverişe giderken, yürüyüşe çıkmadan önce bile en şık kıyafetlerini giyiyorlarmış. Bu onlar için vazgeçilmez bir yaşam tarzıymış. Sıradan bir yemeğe çıkılacak olsa bile Rus kadınlar topuklu ayakkabılar ve güzel elbiseler giyer, Rus erkekler de takım elbise kravat takarlarmış. Çocuk yaştan itibaren başlıyormuş bu alışkanlık. Davetlere, etkinliklere veya mekanlara sıradan elbiselerle gitmek saygısızlık olarak görülüyormuş. Sinemaya, tiyatroya, operaya, akşam davetlerine vs. hep hazırlıklı ve iyi giyimli gidiliyormuş. Rusların birçok ortamda itinalı, fazla özenli hatta abartılı giyindikleri dikkatinizi çekecektir.

 

Alman Usulü Ruslara Göre Değil

Öncesinde içki bile kabul edilmeyen biranın daha birkaç sene önce içki kabul edildiği Rusya'da bir kadınla dışarda yemek yediğinizde Almanların yaptığı gibi kadın kendi hesabını erkek kendi hesabını ödemiyormuş Ruslarda. Onlarda da bizdeki gibi erkekler hesabı ödüyormuş. Tabi kadından ödemesini de isteyebiliyormuşsunuz, fakat bu onu bir daha göremeyeceğiniz anlamına geliyormuş. Centilmen olun biraz! 

 

Durduk Yere Gülümsemeyin Salak Salak

Nedendir bilinmez Ruslar gülmek ve gülümsemek gibi durumlara çok mesafeliler... Ruslarda "Durduk yere gülmek salaklık göstergesidir" diye bir deyiş varmış. Sürekli sırıtan biriyseniz Ruslar sizi sarhoş ya da çatlak sanabilirlermiş. Neden diye sormazsınız artık. Rusların gülümseyen yabancılara tuhaf tuhaf bakmalarının sebebi buymuş. "Salak mı bu herif, neden sırıtıyor?"

 

Kadına Yük Taşıtma, Yaşlıya Yer Ver

Bizde çok da umursanmayan bazı durumlar Ruslar için çok önemliymiş. Bir valiz vs. taşıyan bir kadın gördüklerinde taşımasına yardım ediyorlar, otobüste yaşlı, kadın ve çocuklara yer veriyorlarmış. Bu durum bütün ülkelerde olsa da Rusya'da otobüste seyahat eden gençlerin kalkıp yer verdikleri daha çok görülüyormuş.  

 

Rusun Anasını Bacısını Şakaya Almayın

Ruslar aile kurumunun şakaya malzeme yapılmasını sevmiyorlarmış. Her konuda fıkralar anlatabilirsiniz ancak aile üyeleri hakkında fıkralar anlatmak Rusya'da tabu, hatta çok riskliymiş! Tamam Rusya'nın %77'si Sibirya'dan oluşuyormuş ama orda bile bulurlar sizi!

 

Rus Kızlara Boş Cüzdan Hediye Etmeyin

Bir Rus batıl inancı daha. Bizdeki batıl inançların çoğunun nereden geldiği belli oldu: Rusya! Neden boş bir cüzdan ya da çanta hediye ediyorsunuz? Karşı tarafın dara düşmesini ya da fakirleşmesini mi istiyorsunuz? Neyi ima ediyorsunuz siz? İçine bir şeyler koyun, öyle verin hediyenizi. 

 

Ruslara Ayakkabınızın Altını Göstermeyin

Dedik ya rusya batıl inançlar ülkesi adeta... Rusların kızdıkları şeylerden biri de bu.  Örneğin metroda oturuyorsunuz, bacak bacak üstüne atmışsınız ve ayakkabılarınızın altı uluorta meydanda! Sert bakışlarla karşılaşırsınız.

 

Yüksel Topuklu Stilettolarla Gezinen Rus Kadınlar

Rus kadınları diğer kadınlardan ayıran en önemli özellik çok yüksek topuklu ayakkabılarla çok çok rahat dolaşabilmeleri. Rusya kadınlar için adeta bir ayakkabı cennetiymiş. Arnavut kaldırımlı taş sokaklarda bile topuklularla sizin düz yolda yürüyemediğiniz gibi yürüyormuş Rus kadınları.

 

Ruslar Yolculuğa Çıkmadan Önce Ne Yapar?

Ruslar bir yere gideceklerinde, bir seyahate çıkacaklarında "Присядем на дорожку" diyorlarmış. Anlamı: "Yola gideceğiz, oturalım." Yola çıkmadan önce kısa bir süre oturup dua edip öyle çıkarmış Ruslar.

 

Batıl İnançlar Ülkesi Rusya

Pluto gezegeninden büyük bir yüzölçümü olan Rusya'da evin içinde ıslık çalmayın! Evden çıktınız bir şeyi unuttuğunuzu fark ettiniz, hemen geri dönmeyin. hemen geri dönmek kötü şans getiriyormuş. Bu yüzden uzunca bir yürüyüş yapıp geri dönün ya da bir yakınınıza unuttuğunuz şeyi size getirmesini söyleyin. Batıl inanç olmamakla beraber Ruslar duvarlarına halı-kilim asan bir millet. Bizde de eskiden vardı bu alışkanlık. Onların bunları asma sebepleri yan daireden gelen sesleri duymaları ve ses izolasyona yapmak istemeleriymiş. Yani sırf görsellik olsun diye asmıyorlarmış. Bugün bile Rus evlerinin duvarlarında halılar-kilimler asılıdır. Eğlenmek için mantar toplar Ruslar. Ruslar kapı eşiğinde el sıkışmazlar. Çiçek hediye edecekseniz mutlaka tek sayıda olmalı. Seyahate çıkmadan önce kısa bir süre otururlar. Boş şişeleri yere koyarlar. Tuzun dökülüp etrafa saçılması aile üyelerinin kavga edecekleri anlamına geliyormuş. Kötü talip gelmemesi için Ruslar tahtaya vurup sol omuzlarının üzerinden üç kere tükürürmüş. Masa köşesinde oturmayan Ruslar soğuk zemine de oturmuyormuş. Bunun onları kısır yapacağından korkuyorlarmış. Doğum günü gelmemiş birinin doğum gününü asla kutlamayın çünkü bu onlara kötü şans getirir. Ruslar yemeğe oturduklarında saatlerce masadan kalkmazlar ve konuşurlar. Sonra daha daha konuşurlar. Ne zaman lazım olacağı belli olmaz diye alışveriş poşetlerini kesinlikle çöpe atmazlarmış Ruslar. Bir kadına cüzdan hediye edeceklerse boş cüzdan hediye etmez Ruslar. kötü şans getirir. Asla hediyesiz gitme.

 

Bütün Rusya'da Yalnızca 10 İsim mi Var?

Aynı isimli bir kişiye rastlamanın Rusya'da şans getireceği düşünüldüğü için Rusya'da çok az isim varmış! Natasha, Masha, Ira... Dimitri, Alexander, Alexei... Öyle olmasa da çoğu insan Rusya'da sadece 10 ismin olduğunu düşünüyormuş bu yüzden. 

 

Ruslar Olimpiyata Neden 12 Gün Geç Katıldılar?

Ruslar 1908 Olimpiyatlarına 12 gün geç katılmışlar. Sebep: Ruslar o tarihlerde Gregoryan takvimini kullanmıyorlarmış.

 

Alaska'yı Ruslardan 7 Milyon Dolara Alan Amerikalılar

Amerika kurulurken Amerika'nın çoğu bölgelerinin satın alındığını biliyorsunuzdur. Amerika'nın doğusunda bulunan Avrupalılar orta kısmı Fransızlardan Batı kısmını da İspanyollardan 50şer milyon dolar vererek satın almışlar zamanında. Amerikalılar Ruslar'dan da Alaska'nın tamamını satın almışlar. Ücret komik: 7.2 milyon dolar. Bugünkü rakamlarla 10-15 miyar dolar falan herhalde... Bu arada Amerikan Apple şirketinin değeri Rus Borsasındaki tüm şirketlerin toplamından daha fazlaymış.

 

Ruslar Ailece Bir Arada Yaşar

Ruslar dede, nine, anne, baba, torun, çocuk bir arada ve bir dairede yaşıyorlarmış.  Ve bu durum da epey yaygınmış Rusya'da.

 

Beş Dakikada Tanışır Eve Davet Ederler

Kirli bir arabayla gezmenin ceza gerektiren bir suç olduğu Rusya'da Ruslar misafirperverlik konusunda bizden de ilerdeler. Sıradan bir Rus yedi yabancı biriyle tanışıp hemen dost olur ve 10 dakika sonra evine yemeğe davet edermiş.

 

Rusya'da 15 Gizli Şehir Var!

8400 nükleer silaha sahip olan, öğretmenlere eskiden maaşlarının Votka olarak ödendiği ve zenginlerin trafik sıkışıklığından kurtulmak için ambülans satın aldıkları Rusya o kadar büyük bir yer ki Rusya'da kimsenin bilmediği 15 gizli şehrin olduğu düşünülüyormuş. Bu şehirlerin isimleri ve nerede olduklarını kimse bilmiyormuş.

 

Peru'daki Yanardağ Patlaması Rusya'yı Nasıl Aç Bıraktı!

1600 yılında Peru'da bir yanardağ çok şiddetli patlıyor ve atmosfere 32 milyon ton zararlı gaz ve madde salıyor. Bunun sonucunda dünyada ciddi sıkıntılar oluyor. Güneş ışınlarını engelleyen bu durum mahsüllerin yetişmemesine ve dünyanın soğumasına ve volkanik bir kış yaşamasına neden oluyor. Rusya'da açlıktan ve aşırı soğuklardan 2 milyon kişi ölüyor. O günkü Rusya'nın nüfusu 6 milyon. Bugünkü rakamlarla 100 milyon kişiye denk geliyor aşağı yukarı. Bu arada, bu tarihlerde yaşanan “Küçük Buzul Çağı”na bağlı olarak soğuk havaların Osmanlı’da hububat rekoltesinde düşüşe yol açtığına, bunun köylerin boşalmasına, tarihçilerin deyişiyle “büyük kaçgun”a, onun da Celali İsyanları’na sebep olduğu da biliniyor.

 

Kurtuluş Savaşı yapıp bağımsızlıklarını kazanan ülkelerin 58'i bağımsızlıklarını İngiltere'den, 26'sı Fransa'dan, 21'i İspanya'dan, 21'i de Rusya'dan almışlar.

 

Geleneksel kıyafetler içinde küçük bir Rus kızı

One super-popular Russian meal — called "holodets" — contains meat suspended in salted gelatin.

Popüler bir Rus yemeği... Et suyu jölesi (holodets)

 

Gülünecek zaman değil!

 

Lütfen yabancılara gülmeyin!

 

 

böyle başlıyor

 

böyle de bitiyor hikaye...